بیمه تأمین اجتماعی

شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی چیست؟

درصد زیادی از افراد بیمه‌پرداز در طول مدت اشتغال خود تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. این افراد در طول زمانی که کار می‌کنند، به صورت ماهانه مبلغی را به این شرکت پرداخت می‌کنند تا در نهایت در سنین پیری و زمانی که توان کار کردن ندارند مبلغی را به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت کنند. برای بازنشست شدن و دریافت خدمات بازنشستگی تامین اجتماعی مردان باید به ۶۰ و زنان به ۵۰ سال رسیده باشند و حداقل ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند. اما اگر فردی به هر دلیلی این مقدار سابقه را نداشته باشد، آیا امکان خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی را دارد؟ با ما همراه باشید تا در این باره به تفضیل توضیح دهیم. 

 آیا می‌توان سابقه بیمه تامین اجتماعی را خرید؟

افراد به دلایل متنوع و شرایط متفاوت ممکن است که به خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی خود فکر کنند. برخی‌ها ممکن است با تصور داشتن ۳۰ سال سابقه بیمه به شرکت بیمه تامین اجتماعی به شعب بیمه مراجعه کنند و متوجه شوند در ماه‌ها و یا سال‌هایی که شاغل بوده‌اند، بیمه آنها از سوی کارفرما پرداخت نشده است. برخی دیگر تمایل دارند که پیش از موعد بازنشست شوند و به همین دلیل می‌خواهند هزینه سال‌ها یا ماه‌های باقی‌مانده را به صورت یک‌جا پرداخت کنند. اما خبر بد اینکه امکان خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی چه برای ماه‌های آتی چه برای ماه‌ها و سا‌ل‌های گذشته به جز در شرایطی خاص امکان‌پذیر نیست. 

قانون خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

برای خرید سابقه بیمه قوانین خاصی وجود دارد و برای همه افرادی که قصد خرید سابقه خود را دارند، امکان‌پذیر نیست. در ادامه شرایط خرید سابقه بیمه آورده شده است:

خرید کسری سوابق بیمه تامین اجتماعی چه شرایطی دارد؟

به صورت کلی طبق قانون بیمه تامین اجتماعی افرادی ک قصد بازنشست‌ شدن دارند، باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد و به صورت کلی امکان خرید این سوابق به صورت یک‌جا وجود ندارد. اما این قانون هم استثنا دارد. در ادامه به توضیح ۳ حالت استثنا خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی پرداخته می‌شود:

 • خرید بیمه سربازی: افرادی که به خدمت سربازی رفته‌اند، می‌دانند که در طول مدت سربازی تحت پوشش نوعی بیمه بوده‌اند تا بتوانند از خدمات درمانی و پزشکی بهره‌مند شوند. در این میان به ازای مدت زمان خدمت، برای سربازان سابقه بیمه ثبت می‌شود. آنها در زمان بازنشستگی می‌توانند با پرداخت مبلغی این ۲ سال را هم به سابقه بیمه خود اضافه کنند و به عبارتی بیمه سربازی خود را بخرند. 
 • رسیدن به سن بازنشستگی: مردانی که به سن ۶۰ سال رسیده باشند و زنانی که حداقل ۵۵ سال سن داشته باشند، می‌توانند برای انجام کارهای بازنشستگی اقدام کنند. اما اگر آنها کمتر از ۱۰ سال سابقه کار داشته باشند می‌توانند برای رسیدن به ۱۰ سال سابقه بیمه‌پردازی و دریافت یک سوم حقوق ماهانه کسری سابقه بیمه تامین اجتماعی خود اقدام کنند.
 • اشتغال افراد در مشاغل پاره‌وقت با بیمه کمتر از یک ماه: اگر فردی در کارگاه‌های مورد تایید برای مشاغل پاره وقت مانند منشی برای مراکز آموزشی و مطب‌ها کار کند و کارفرمای او به اندازه مجموع ساعت‌های کارکرد او برایش بیمه پرداخت کرده باشد، او می‌تواند باتوجه‌به بخش‌نامه تکمیل سوابق، حق بیمه خود را به صورت کسری از ماه پرداخت کند. 

نحوه خرید فاصله بین سابقه بیمه تامین اجتماعی

بر اساس قوانین سازمان تامین اجتماعی، در صورتی که فرد در کارگاهی کار کرده باشد و حق بیمه آنها پرداخت نشده باشد، به عبارتی بین ماه‌های پرداخت بیمه او فاصله افتاده باشد، می‌تواند با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه مدارک و مستندات ادعای سابقه کند. پس از انجام بررسی‌های لازم در صورت صحت ادعای فرد، سازمان تامین اجتماعی کارفرما را ملزم به پرداخت سابقه برای بیمه‌شده می‌کند. راه‌حل سریع‌تر هم این است که کارگر علیه کارفرمای خود به اداره کار شکایت کند و درخواست واریز حق بیمه ایام اشتغال را ارائه دهد. 

افراد زیادی فکر می‌کنند که بدون شکایت و طی‌کردن مراحلی که در بالا ذکر شد و با پرداخت حق بیمه به صورت شخصی می‌توانند این مشکل را حل کنند. اما باید این را بدانند که قانون خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی در این مورد بسیار صریح است و راهی به جز شکایت و مراجعه به یکی از سازمان‌های مربوطه برای خرید فاصله بین سابقه بیمه تامین اجتماعی وجود ندارد. به همه افراد شاغل در هر کارگاهی توصیه می‌شود که از طریق مراجعه به وبسایت تامین اجتماعی در قسمت مشاهده سوابق به صورت مکرر سابقه بیمه خود بررسی کنند و در صورت عدم پرداخت کارفرما و اداره کار را در جریان بگذارند.

خرید یک‌جا بیمه تامین اجتماعی

خرید یک جا بیمه تامین اجتماعی به این معنا است که فرد هزینه مدت باقی‌مانده از ۳۰ سال مورد نیاز برای بازنشستگی را پرداخت کند تا پیش از موعد بازنشست شود. همان طور که پیش از این گفته شد، از نظر قانون تامین اجتماعی فردی نمی‌تواند به طور یک‌جا حق بیمه‌های ماه‌های باقی‌مانده را پرداخت کند، مگر در شرایطی خاص که در بالا ذکر شد. 

مبلغ خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی 

روش محاسبه قیمت خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی به این صورت است که ۳۳ درصد حداقل دستمزد روزانه آن سال، ضرب در تعداد روزهای کسری بیمه می‌شود. از آنجایی که در سال ۱۴۰۱ حداقل دستمزد روزانه ۱.۳۹۳.۲۵۰ ریال است، برای خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی 1401، برای هر سال مبلغی حدود ۱۶ میلیون ۸۰۰ هزار تومان باید پرداخت شود. 

خرید سابقه بیمه برای مهاجرت

همان طور که گفته شد امکان خرید سابقه بیمه برای هیچ کس چه به قصد بازنشسته شدن پیش از موعد و چه به هر دلیل دیگری وجود ندارد.

سوالات متداول

۱. آیا امکان خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد؟
بله، اما این امکان تحت شرایط خاصی فراهم است. خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی به طور کلی برای ماه‌ها یا سال‌های گذشته یا آتی ممکن نیست، مگر در موارد استثنایی مانند خرید بیمه سربازی، رسیدن به سن بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه، یا اشتغال در مشاغل پاره‌وقت با بیمه کمتر از یک ماه.

۲. چه شرایطی برای خرید کسری سوابق بیمه تامین اجتماعی وجود دارد؟
افرادی که قصد بازنشستگی دارند باید حداقل ۱۰ سال و حداکثر ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند. خرید یک‌جا سوابق بیمه امکان‌پذیر نیست، مگر در موارد خاص مانند خرید بیمه سربازی، رسیدن به سن بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه، و اشتغال در مشاغل پاره‌وقت با بیمه کمتر از یک ماه.

۳. چگونه می‌توان برای فاصله‌های موجود در سابقه بیمه اقدام کرد؟
در صورت وجود فاصله در پرداخت‌های بیمه، فرد می‌تواند با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه مدارک لازم، ادعای سابقه خود را مطرح کند. در صورت تایید، سازمان کارفرما را ملزم به پرداخت سابقه می‌کند. راه دیگر این است که فرد علیه کارفرما به اداره کار شکایت کند.

۴. مبلغ خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟
مبلغ خرید سابقه بیمه با توجه به حداقل دستمزد روزانه در سال مورد نظر و تعداد روزهای کسری بیمه محاسبه می‌شود.

11 دیدگاه

 1. سلام
  اگر قرار باشدهمه چیز روی روال باشه این همه قانون واما واگر نوشته نمی شد حال که نوشته شده قرار نیست همه مشکلات را اوکی کند ممکن هست چند درصدی از نفرات درست بشه ولی همچنان برابر چند درصد از بیخ وبن کارشان درست شدنی نیست که نیست چرا انالیز کاینات بهم می خورد!؟ تو هر برش مقداری پرتی هست از حوصله خارج شد بپایان رسید

 2. درود بر شما چرا قانونی وضع نمیشود که بعد از بازنشستگی خرید سابقه تا ۵ سال برای بازنشسته ها انجام بشه چون خیلی از بازنشسته های تامین اجتماعی امنیت شغلی نداشتن و کارفرماهاشون بعضی از سالها را بیمه رد نمیکردند اینجوری کمی از سختیهایی که کشیدن تسکین پیدا میکنه ولله این کشور اینهمه پول ومنابع داره با این کار یه حال اساسی به بازنشسته ها بده تا هم خودش یه سودی کته وهم از درد و رنج بازنشسته های تامین اجتماعی کم کنه بخاطر استرسهایی که داشتن بخاطر عدم امنیت شغلی که در دوران کار داشتن و….

 3. اگرکسی حدفاصل سالهای ۱۳۵۳تا۱۳۹۰کارکردن بصورت مغازه های اجاره خلاصه خودم بعنوان کارفرما البته لیست کارگری اجباری کلاشده باسربازی ۱۶سال ونیم سابقه وسال ۹۸اقدام به بازنشستگی ومتوجه اینکه بیست سال نرسیده که حقوق همان ۲۰سال رادریافت کنم چراکه حال حقوقی بسیارکم که بجزاین حقوق هم درامددیگه ای ندارم چرادروغ نباشدیارانه ۲نفربامادرپیرم ۵۶۵۰۰۰تومان هم دارم میخواستم کمک بگیرم ازعزیزی که قانون تامین اجتماعی راکه بشود۴سال بلافاصله هایی که دارم بویژه ۴سال واندی مغازه دایی خودم رااجاره کرده بودم که اصلا بیمه ای درکارنبوده مغازه فوق فروخته شده میشود سابقه باضافه یاازهرطریقی بشودکه ۲۰سال برسانم راهی هست درحین بازنشستگی کاری کرد؟

  1. اگه کارت پایان خدمت الکترونیکی داشته باشی میری تامین اجتماعی بعد از تایید خدمت حدود 9میلیون دویست میگیرن و بعد به سابقه بیمه ات اضافه میشه

 4. درود بر شما چرا قانونی وضع نمیشود که بعد از بازنشستگی خرید سابقه تا ۵ سال برای بازنشسته ها انجام بشه چون خیلی از بازنشسته های تامین اجتماعی امنیت شغلی نداشتن و کارفرماهاشون بعضی از سالها را بیمه رد نمیکردند اینجوری کمی از سختیهایی که کشیدن تسکین پیدا میکنه ولله این کشور اینهمه پول ومنابع داره با این کار یه حال اساسی به بازنشسته ها بده تا هم خود تامین اجتماعی یه سودی کنه وهم از درد و رنج بازنشسته های تامین اجتماعی کم کنه بخاطر استرسهایی که داشتن بخاطر عدم امنیت شغلی که در دوران کار داشتن و به خاطر اون سالهایی که از جان مایه گذاشتن و کارفرما برای انها بیمه رد نکرد ای کسی که داری این متن را میخانی و شاید داری میخندی شاید برای تو هم این اتفاق افتاده باشه یا در اینده اتفاق خاهد افتاد….

 5. طرح برای درامد زایی تامین اجتماعی و ایجاد رضایتمندی برای بازنشستگان و خانوادشان. باید طرح خرید سابقه حق پرداخت بیمه بازنشستگان را که برای سوابق زیر ده سال تصویب واجرایی شده برای تمام سوابق دیگر بدون محدودیت تصویب و اجرایی شود و حداکثر خرید سابقه تا سقف ۵ سال باشد ولی با این تفاوت که خرید سابقه برای سوابق دیگر اختیاری و بصورت تصاعدی باشد. مثلا اینگونه باشد که خرید سابقه برای سوابق کمتر از ده سال، یک برابر یا مساوی با حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ده سال تا ۱۵ سال ۱/۵ برابر حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال دو برابر حق بیمه معمول .و خرید سابقه برای سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال ۲/۵ برابر حق بیمه معمول باشد و برای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال ۳ برابر حق بیمه معمول و برای سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال ۴ برابر حق بیمه معمول باشد واین سابقه به سابقه اصلی بازنشسته اضافه شود. و خرید سابقه به دو صورت انجام شود یکی به صورت نقدی که اگر شخص به صورت نقدی خرید سابقه کرد از ماه بعد افزایش سابقه اش اعمال شود یا اینکه بصورت قسطی سابقه اش را بخرد ولی با توجه به تعیین مبلغ حق بیمه همان سال که افزایش پیدا میکند. و ضامن این پرداخت حق بیمه هم حقوق بازنشسته باشد.

 6. باسلام. پیشنهاد. اگر خرید سنوات سابقه تا ۵ سال برای سایر سوابق هم اجرا بشود البته به صورت تصاعدی و اختیاری.هم برای تامین اجتماعی درامد زا میباشد وهم برای بازنشستگان ارتقا ایجاد میشود وباعث رضایتمندی بین انها میشود مثلا اگر شخص ۳۰ سال سابقه دارد با خرید ۵ سال سنوات بصورت نقدی یا قسطی سابقه اش ۳۵ سال بشود ولی برای خرید سابقه از ۳۰ تا ۳۵ سال مثلا ۷ برابر پرداخت حق بیمه معمول باید بپردازد که این میشود مساوی ۳۵ سال پرداخت حق بیمه شخص بیمه پرداز معمولی در عرض ۵ سال (۳۵سال= ۵سال×۷) ویا اگر شخصی ۱۷ سال سابقه داشته باشد با خرید ۵ سال سابقه بصورت نقدی یا قسطی سابقه اش به ۲۲ سال ارتقا پیدا کند .و مثلا باید ۴ برابر حق بیمه معمول پرداخت کند. که میشود ۲۰ سال سابقه حق پرداخت بیمه معمولی در عرض ۵ سال. ضمانت این خرید سنوات هم باید حقوق بازنشسته باشد.باتشکر…………..طرح بیمه پردازی بعد از بازنشستگی تا ۵ سال. با عرض سلام خدمت رییس محترم تامین اجتماعی. موضوع: طرح برای افزایش رضایتمندی و امید بازنشستگان که به خانواده انها هم سرایت میکند و همچنین درامدزایی چند برابری تامین اجتماعی. احتراما به عرض میرسانم. همانطور که طرحی برای خرید سنوات بازنشستگان از ۵ تا ۱۰ سال تایید وتصویب شده این طرح باید تسری پیدا بکند و شامل حال تمام سوابق حتی تا بالا ترین سابقه نیز بشود با این فرق که خرید سابقه برای بازنشستگان با سابقه بالاتر چند برابر باشد وبه صورت قسطی برای افراد کم درامد و یا نقدی باشد بستگی به توانایی مالی شخص وبه اینصورت باشد که حتی خرید سال سابقه نیز اختیاری باشد ولی حد ان تا ۵ سال باشد و بعد از قرارداد شخص با تامین اجتماعی یک حساب بیمه جدا برای شخص باز شود مثل حساب بیمه خویش فرما وسوابق در ان محاسبه شود حالا اگر نقدی باشد هر ماه از ان مبلغ کم شود وبه سابقه شخص اضافه شود واگر قسطی باشد که هر ماه شخص باید مثل حساب پرداخت خویش فرما انرا پرداخت کند. وتاکید میشود،پس از اتمام مدت قرارداد محاسبه شود وبه سابقه شخص اضافه گردد . به طور مثال کسی که سابقه ۳۰ سال دارد با خرید ۵ سال سابقه، سابقه اش به ۳۵ سال برسد بعد از ۵ سال.ویا کسیکه ۱۷ سال سابقه دارد با خرید سابقه تا ۵ سال سابقه اش به ۲۲ سال برسد. درست مثل بیمه پردازانی که قبل از بازنشستگی بیمه خویش فرما برای خود پرداخت میکنند. و ضامن دریافتیه ان حقوق خود بازنشسته باشد. حالامیشود در متن قرارداد گنجانده شود که از حقوق بازنشستگی کم شود ویا اینکه بازنشسته خودش هر ماه حق بیمه را بپردازد لازم به ذکر است سود این طرح این است که حقوق بازنشسته قطع نمیشود وحتی میشود منبعی برای پرداخت حق بیمه شخص ومنبع درامد جدید برای تامین اجتماعی که هر دو طرف از این قضیه نفع میبرند وحتی نفع ان برای تامین اجتماعی از بیمه پردازان عادی بیشتر وچند برابر میشود. چون شخص بازنشسته به صورت اختیاری برای ارتقای سابقه اش تشویق وراضی میشود که حتی چند برابر مبلغ بیمه پردازان خویش فرما حق بیمه بدهد وچون تا ۵ سال میباشد وزمان زیادی نیست سود ان برای تامین اجتماعی مساوی ۱۰ سال تا ۳۵ سال حق بیمه فردی میشود که بازنشسته نیست وبیمه خویش فرما میپردازد مثلا برای خرید سوابق ۱۰ سال تا ۱۵ سال شخص سه برابر بیمه پرداز معمولی بپردازد و برای خرید سوابق از ۱۵ سال تا ۲۰ سال شخص ۴ برابر نرخ بیمه معمول و برای خرید سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال شخص ۵ برابر حق بیمه معمول وبرای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال شخص ۶ برابر حق بیمه معمول و برای خرید سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال شخص ۷ برابر حق بیمه معمول بپردازد یعنی مساوی ۳۵ سال پرداخت حق بیمه شخصی که دارد به صورت عادی بیمه پرداخت میکند(۳۵سال=۵سال×۷) و این یعنی اینکه تامین اجتماعی در عرض ۵ سال توانسته حق بیمه ۳۵ سالِ یک شخص بیمه پرداز عادی را دریافت کند ………..

 7. طرح برای درامد زایی تامین اجتماعی و ایجاد رضایتمندی برای بازنشستگان و خانوادشان. باید طرح خرید سابقه حق پرداخت بیمه بازنشستگان را که برای سوابق زیر ده سال تصویب واجرایی شده برای تمام سوابق دیگر تصویب و اجرایی شود و حداکثر خرید سابقه تا سقف ۵ سال باشد ولی با این تفاوت که خرید سابقه برای سوابق دیگر اختیاری و بصورت تصاعدی باشد. مثلا اینگونه باشد که خرید سابقه برای سوابق کمتر از ده سال، یک برابر یا مساوی با حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ده سال تا ۱۵ سال ۳ برابر حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال ۴ برابر حق بیمه معمول .و خرید سابقه برای سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال ۵ برابر حق بیمه معمول باشد و برای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال ۶ برابر حق بیمه معمول و برای سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال ۷ برابر حق بیمه معمول باشد میشود واین سابقه به سابقه اصلی بازنشسته اضافه شود. و خرید سابقه به دو صورت انجام شود یکی به صورت نقدی که اگر شخص به صورت نقدی خرید سابقه کرد از ماه بعد افزایش سابقه اش اعمال شود یا اینکه بصورت قسطی سابقه اش را بخرد ولی با توجه به تعیین مبلغ حق بیمه همان سال که افزایش پیدا میکند. و ضامن این پرداخت حق بیمه هم حقوق بازنشسته باشد.

 8. اگر دولت و مجلس و تامین اجتماعی بیایند و طرحی بدهند به صورت دائم یا موقت که بشود هر سال تمدید شودکه تمام بازنشستگان بصورت اختیاری و تصاعدی و به نرخ تورم روز میتوانند بعد از بازنشستگی حداکثر تا ۵ سال سابقه سنوات بیمه را بخرند مثل طرحی که مجلس برای افراد با سابقه حداقل ۵ سال داده که میتوانند ۵ سال سابقه را بخرند تا سابقه شان به ۱۰ سال برسد پولی به مراتب بیشتر از ان شخص که ادعا میکند من سالیان زیادی حق بیمه پرداخته ام نصیب تامین اجتماعی و دولت میشود و اینگونه باشد که مثلا برای اشخاص با سابقه ۱۰ تا ۲۰ سال ۲ برابر حق بیمه افراد شاغل و برای افراد با سابقه ۲۰ تا ۳۰ سال ۳ برابر حق بیمه افراد شاغل و برای افرادی که میخواهند سابقه ۳۰ تا ۳۵ سال را بخرند ۴ برابر حق بیمه افراد شاغل بپردازند که این پرداخت بسته به وسع و توان شخص بصورت قسطی یا نقدی باشد و اینگونه باشد که اگر شخص نقدی پرداخت کرد از ماه بعد به سابقه اصلی شخص اضافه شود و نه به سابقه ارفاقی شخص چون چند برابر یک بیمه پرداز عادی پرداخت کرده مثلا اگر کسی با سابقه ۳۰ سال در تامین اجتماعی بازنشسته شده اگر بخواهد تا سابقه ۳۵ سال را بخرد باید ۴ برابر شخص شاغل بپردازد تا سابقه اش به عدد ۳۵ برسد این یعنی درامدزایی برای دولت و تامین اجتماعی معادل ۲۰ سال حق بیمه یک شخص شاغل به نرخ تورم روز.

 9. با سلام باتوجه اینکه بیمه خدمت سربازی در سال ۸۰لغایت ۸۲ را خریداری نموده‌ام.
  در سال ۸۳ شناسنامه ام ۳ سال با حکم قضایی کم شده از سال ۵۷ به سال ۶۰
  سوال. آیا ملاک بازنشستگی من سال ۵۷ میباشد یا ۶۰
  الان ۲۵ سال سابقه بیمه دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  باتشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا