بیمه مسئولیت

انواع بیمه کشاورزی چیست و چه شرایطی دارد؟

محصولات کشاورزی ثمره ماه‌ها تلاش و زحمت کشاورزان هستند. این محصولات همیشه در معرض آفت‌ها و خطراتی مانند سیل قرار دارند و ممکن است در مدتی کوتاه از بین بروند. بیمه کشاورزی در این شرایط به کار کشاورزان می‌آید. البته این بیمه در کنار محصولات کشاورزی برای بیمه دام هم کاربرد دارد و دامداران می‌توانند دام‌های خود را در برابر بیماری‌های مختلف و سایر خطرها بیمه کنند. در ادامه می‌گوییم بیمه کشاورزی چیست؟ شرایط و انواع بیمه کشاورزی کدامند؟

بیمه کشاورزی چیست و چه فایده‌ای دارد؟

در ابتدا پوشش بیمه کشاورزی فقط محدود به محصولات کشاورزی، زراعی و باغی بود؛ اما اکنون محصولاتی مانند: دام، زنبور عسل، کرم ابریشم، آبزیان پرورشی، طرح‌های جنگلداری، مرتع‌داری و آبخیزداری هم تحت پوشش قرار می‌گیرند.

چرا محصولات کشاورزی را بیمه می‌کنند؟

در حالت کلی، ۱۵۷ محصول دامی و شیلاتی را می‌توان با بیمه محصولات کشاورزی بیمه کرد.  همچنین حوادث تحت پوشش این بیمه شامل: تگرگ، طوفان، خشکسالی، زمین لرزه، سیل، سرمازدگی، یخبندان، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه‌ای و امراض حیوانی هستند. به عبارتی باید گفت که بیمه محصولات کشاورزی، هم برای کشاورزان و هم افراد فعال در دیگر حوزه‌های مرتبط، قابل استفاده و خریداری است.

بیمه کردن محصولات کشاورزی چگونه است؟

بیمه محصولات کشاورزي شامل دو نوع صندوق می‌باشد:

 1. صندوق بیمه بانک کشاورزی
 2. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

مزایای بیمه کشاورزی چیست؟

در اینکه کشاورزی قطب اقتصادی کشور است، هیچ شکی نیست. جدا از اینکه محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای غذایی کشور نیاز هستند، یکی از منابع اصلی درآمدی بسیاری از کشورها، از جمله ایران، است. از طرفی، از آنجا که کشاورزان و دامداران برای فعالیت‌های خود اقدام به دریافت وام می‌کنند، حفظ محصولات، اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. از این رو، در چنین مواقعی، خرید بیمه محصولات کشاورزی ضروری است.

در حالت کلی مزایای بیمه کشاورزی شامل موارد زیر است:

 • ترغیب کشاورزان و دامداران به تولید محصولات بیشتر
 • کاهش خسارت‌های وارد شده به محصولات
 • افزایش قدرت تعاونی‌های روستایی و درگیر شدن کمتر کشاورزان و دامداران به بدهی‌های ناشی از خسارت‌ها
 • ایجاد تعادل بین تولید و مصرف
 • ترغیب کشاورزان و دامداران به استفاده از فناوری به روز
 • امیدوار بودن کشاورزان و دامداران نسبت به جبران خسارت‌ها در زمان بحران
 • کاهش مهاجرت به شهرها

صندوق بیمه کشاورزی چیست؟

این صندوق جهت حمایت از کشاورزان و دامداران در سال 1358 توسط شورای انقلاب اسلامی مصوب و تشکیل شد. وظیفه اصلی این صندوق کمک به ادامه ی تولید محصولات کشاورزی و دامدارانی است که محصولاتشان بر اثر حوادث طبیعی و قهری دچار خسارت شده‌ است.

بیمه دامداری و کشاورزی

نکات مهم در مورد صندوق بیمه محصولات کشاورزی

این صندوق در سال 1383 تصویب شد. این صندوق دارای 3 نوع مستمری است:

 1. مستمری بازنشستگی
 2. مستمری فوت
 3. مستمری از کار افتادگی کل

کشاورزان چگونه می توانند خود را بیمه کنند و حقوق بازنشستگی بگیرند؟

کشاورزان و دامداران می‌توانند با پرداخت مبلغ سالانه به صندوق بیمه کشاورزی روستاییان و عشایر بعد از چندین سال نسبت به شرایط سنی بازنشسته شوند. همچنین تاریخ واریز بیمه کشاورزی سالانه است.

شرایط بازنشستگی بیمه کشاورزی تامین اجتماعی

 1. یکی از شرایط بازنشستگی بیمه کشاورزی این است که فرد مورد نظر بالای 65 سال سن داشته باشد ودارای سابقه بیمه 15 سال باشد.
 2. یکی دیگر از شرایط بازنشستگی پرداخت 30 سال بیمه است.

چرا بیمه کشاورزی اهمیت دارد؟

در حقیقت وقتی کشاورزها و دامداران بدانند که در هنگام خسارت به محصولاتشان، راهکاری برای جبران وجود دارد، با انگیزه بیشتری کار می‌کنند. متأسفانه هر ساله، بسیاری از محصولات به دلیل عوامل مختلفی از بین می‌روند. عواملی که کشاورزان و دامداران هیچ تقصیری در آن ندارند. در این حالت، اگر آن‌ها محصولات خود را بیمه کرده باشند، حداقل خیالشان از بابت کاهش صدمات راحت‌تر خواهد بود. البته در حال حاضر، برای گرفتن وام از بانک کشاورزی، بیمه کردن ضروری است.

نکات مهم در مورد صندوق بیمه محصولات کشاورزی

 1. محصولات کشاورزی بیمه پذیر باشد.
 2. در زمان مشخص قرارداد بسته شود.
 3. مدارک مالکیت کشاورزان احراز شود.
 4. پرداخت کامل حق بیمه و امضا پیمان‌نامه.
 5. بازدید از کلیه موارد بیمه شده توسط کارشناسان بیمه قبل از عقد قرارداد.

برای کاهش ریسک و استرس‌های موجود بعد از کشت محصولات و کارهای تولیدی حتماً محصولات خود را بیمه کنید. با بیمه کردن محصولات کشاورزی در صورت حادثه دیدن محصولات بیمه خسارت محصولات را بعد از کارهای کارشناسی به شما پرداخت می‌کند.

برای بازنشستگی خود حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید. با پرداخت مبلغی سالانه به‌حساب صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر می‌توانید از مزایای این صندوق استفاده کنید. مستمری از کار افتادگی و مستمری بازنشستگی می‌تواند دغدغه آینده شمارا کاهش دهد.

نمایش بیشتر

2 دیدگاه

 1. کاش بازاریابی بیمه کشاورزی هم برای ازکی سلر امکان پذیر بشه ،‌ چرا که افرادی مثل من هستن که در شرایط و محیطی مستعد برای این دست بیمه کردن هستن و همین طور انبارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا