بیمه مسافرتی

عوارض خروج از کشور 1401 چقدر است؟

یکی از هزینه‌های مربوط به سفر خارجی پرداخت عوارض خروج است. یعنی علاوه بر پول بلیت و رزرو هتل و … باید مبلغی هم برای هزینه عوارض خروج از کشور کنار بگذاریم. فرقی نمی‌کند که سفر ما تفریحی است یا زیارتی، برای تمامی سفرهای هوایی، زمینی و دریایی پرداخت عوارض اجباری است. تا همین چند سال پیش این هزینه بسیار و کم جزئی بود و در بین سایر مخارج یک سفر خارجی اصلا دیده نمی‌شد. منتها افزایش عوارض خروج از کشور باعث شده تا مبلغ این هزینه برای بسیاری از مسافران مهم باشد. اگر شما هم چمدان‌های خود را بسته‌اید و می‌خواهید برای استراحت و زیارت به یک کشور خارجی بروید این مقاله را درباره عوارض خروج از کشور 1401 بخوانید تا ببینید برای مقصد موردنظرتان چقدر و چگونه باید عوارض خروج پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض یا اعتبار عوارض خروج از کشور درواقع یک نوع مالیات است. تقریبا بیشتر کشورها مالیات جداگانه برای سفر و خارج شدن از کشور ندارند و فقط هزینه‌ای ‌به‌نام عوارض پرواز روی قیمت بلیت برای مسافران محاسبه می‌شود. منتها در ایران از سال‌های جنگ به بعد برای جلوگیری از خروج ارز از کشور پرداخت عوارض یا مالیات سفر اجباری شده است. این مبلغ را باید برای تمامی سفرهای تفریحی و زیارتی پرداخت کنیم. وگرنه حتی با داشتن بلیت و ویزا هم پاسپورت ما مهر خروج نمی‌خورد. حتی اگر می‌خواهید با ماشین شخصی خودتان از مرز رد شوید باید علاوه بر کاپوتاژ خودرو، عوارض خروج هم پرداخت کنید.

سازمان امور مالیاتی این مبلغ را از مسافران می‌گیرد و به حساب خزانه داری کل کشور، واریز می‌کند. قرار است که از هزینه‌های دریافتی عوارض خروج به‌عنوان یک درآمد عمومی برای پوشش هزینه‌های گردشگری و جبران خسارت‌های ناشی از خروج ارز استفاده شود. منتها اینکه در روند اجرایی چقدر این سیاست‌گذاری از روی کاغذ عملی می‌شود باید توسط کارشناسان بررسی شود.

نرخ عوارض خروج از کشور 1401

گفتیم که عوارض خروج از کشور یکی از منابع درآمد مالیاتی دولت محسوب می‌شود. بنابراین هرسال در جدول شماره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه تعرفه این عوارض هم مشخص می‌شود. درواقع دولت  عوارض خروج از کشور را تعیین و مجلس شورای اسلامی این نرخ را تصویب می‌کند. بعد از تصویب میزان مبلغی که هیئت دولت مطرح کرده و در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده، نرخ مصوب به‌صورت رسمی به وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ می‌شود.

هزینه عوارض خروج از کشور برای همه یکسان است؛ اما معمولا در شرایط خاص مثلا به همراهان بیمار تخفیف تعلق می‌گیرد. به‌طور کلی بسته به اینکه سفر شما تفریحی باشد یا زیارتی، ساکن مناطق مرزی باشید یا خیر و … باید مبلغ متفاوتی برای خروج از کشور پرداخت کنید. درضمن اگر از مرزهای زمینی و با قطار و اتوبوس مسافرت می‌کنید مبلغ عوارض خروج زمینی کمتری نسبت به نرخ عوارض خروج از کشور با هواپیما پرداخت خواهید کرد.

نرخ عوارض خروج از کشور 1401

به‌طور کلی نرخ عوارض خروج از کشور در سال 1401 مبلفی بین 400 تا 800 هزار تومان است. در جدول زیر می‌توانید قیمت عوارض خروج از کشور در 1401 را برای مسافران عادی، زائران حج تمتع و عمره، زائران عتبات و عالیات، مسافران مرزنشین و همین طور تیم‌های ورزشکاری ملی، ببینید:

نوع مسافر سفر اول (تومان) سفر دوم (تومان) سفر سوم به بعد (تومان) نوع مرز (تومان)
عادی 400000 600000 800000 تمام مرزها
زائر حج تمتع 132000 198000 264000 تمام مرزها
زائر حج عمر 132000 198000 264000 تمام مرزها
زائرعتبات 37500 45000 45000 مرز هوایی
زائرعالیات 12500 15000 15000 مرز زمینی و دریایی
مرزنشین 75000 600000 800000 مرز هوایی
مرزنشین 25000 600000 800000 مرز زمینی و دریایی
اعضای تیم ملی 264000 264000 264000 تمام مرزها

منظور از مرزنشین شهروندی است که شماره شناسنامه و کدپستی او در سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور ثبت شده باشد.

عوارض خروج از کشور دانشجویان

دانشجویانی که دارای مجوز تحصیلی هستند نیازی به پرداخت عوارض برای خروج از مرز را ندارند. البته باید حتما بین هر رفت‌وآمد و سفر این دسته از افراد دست‌کم 3 ماه فاصله وجود داشته باشد. یعنی اگر زودتر از سه ماه بخواهند دوباره از کشور خارج شوند باید عوارض پرداخت کنند ولی برای مسافرت‌هایی در بازه زمانی طولانی‌تر معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور هستند.

عوارض خروج از کشور برای افراد مقیم خارج

پرداخت این عوارض برای مسافرانی که مقیم کشور دیگری هستند یا شرایط خاصی دارند هم الزامی نیست. درواقع اگر ساکن خارج از کشور هستید و به ایران سفر کرده‌اید برای بازگشت به محل زندگی فعلی خود نیازی به پراخت عوارض خروج ندارید.

عوارض خروج از کشور برای ترکیه

سفر به ترکیه یک سفر تفریحی و گردشگری است. نرخ عوارض خروج از کشور برای این سفر هم درست مثل هر سفر غیرزیارتی و غیرتحصیلی دیگری محاسبه می‌شود. البته اگر در یکی از شهرهای مرزی استان‌های آذربایجان غربی و شرقی یا کردستان زندگی می‌کنید و به‌عنوان مرزنشین می‌خواهید به ترکیه سفر کنید مبلغ پرداختی شما متفاوت است. دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور ترکیه یا افرادی که کارت اقامت این کشور را دارند هم مشمول پرداخت عوارض نمی‌شوند.

عوارض خروج از کشور کودکان

تا چند سال پیش از کودکان زیر ۷ سال عوارض خروج از کشور گرفته نمی‌شد. اما چندسالی می‌شود که حتی برای نوزادان هم باید این عوارض را پرداخت کنیم. درواقع هزینه مربوط به عوارض خروج از کشور باید برای تک تک مسافران پرداخت شود. مبلغ پرداختی هم برای همه یکسان است و برای کودکان زیر ۲ سال هم باید مطابق مبلغ تعیین شده برای هرسال عوارض خروج بپردازیم.

پرداخت عوارض خروج از کشور

روش های پرداخت عوارض خروج از کشور

اگر می‌خواهید زمان سفر خیالتان بابت پرداخت عوارض برای خروج از کشور راحت باشد و در فرودگاه یا ایستگاه قطار معطل نشوید بهتر است حتما روش‌های مختلف پرداخت عوارض خروج از کشور 1401 را بدانید. در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری به بانک و … برای پرداخت این عوارض ندارید و می‌توانید خیلی راحت از یکی از دو روش زیر فیش پرداخت عوارض‌تان را بگیرید:

  1. پرداخت از طریق سامانه سداد
  2. پرداخت از طریق دستگاه خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) در فرودگاه‌ها

حواستان هم باشد که مدت زمان اعتبار  فیش پرداختی عوارض خروج از کشور در هر سال، به اندازه طول همان سال است. مثلا اگر در مرداده‌ماه برای یک سفر خارجی عوارضی را پرداخت کردید و به هر علتی سفرتان کنسل شد، می‌توانید تا پایان سال از همان فیش برای سفر بعدی استفاده کنید. البته امکان استرداد مبلغ هم از طریق evat وجود دارد. مبلغ پرداختی شما به همان بانکی از آن عوارض خروج‌تان را پرداخت کرده‌اید بازگردانده می‌شود.

نحوه پرداخت عوارض خروج با دستگاه خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) در فرودگاه‌ها

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پرداخت عوارض خروج از کشور، استفاده از دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی است. داخل فرودگاه‌های سراسر کشور تعدادی دستگاه‌های ATM غیرنقدی نصب شده که گزینه پرداخت عوارض خروج از کشور هم دارد. البته حتما کارت شما باید رمز دوم داشته باشد. وقتی روی این دستگاه‌ها گزینه پرداخت عوارض خروج از کشور را انتخاب می‌کنید از شما شماره موبایل و کد ملی می‌خواهد و نوع سفر و اینکه چندمین سفرتان در سال است را هم باید وارد کنید. سپس براساس تعرفه‌های تعیین شده برای هرسال مبلغ عوارض خروج‌تان محاسبه شده و با کارت بانکی‌تان آن را پرداخت می‌کنید.

نحوه پرداخت عوارض خروج در سامانه سداد

یکی دیگر از روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور، مراجعه به سامانه سداد است. این سامانه با همکاری مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور و بانک ملی طراحی شده و به کمک آن می‌توانید عوارض خروج از کشور خود را پرداخت کنید. برای پرداخت عوارض خروج در سامانه سداد باید مراحل زیر را انجام بدهید:

  • مراجعه به آدرس اینترنتی https://sadadpsp.ir/Tollpayment
  • وارد کردن شماره تلفن همراه پرداخت کننده، کد ملی مسافر، تلفن همراه مسافر در فرم مربوطه
  • وارد کردن کد امنیتی و کلیک گزینه افزودن به لیست پرداخت

پرداخت عوارض خروج در سامانه سداد

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

علاوه بر سامانه سداد از روش‌های دیگری هم می‌توانید قبل از رفتن به فرودگاه یا ایستگاه قطار عوارض خروج خود را پرداخت کنید. البته حتما فایل پی‌دی‌اف یا تصویر فیش پرداختی را در گوشی همراه خود داشته باشید تا آن را برای عبور از گیت به مسئول مربوطه نشان بدهید.

اگر می‌خواهید اینترنتی عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید می‌توانید از اپلیکیشن موبایل ایوا استفاده کنید. این اپلیکیشن متعلق به بانک ملی است و روی سیستم‌عامل‌های اندروید و آیفون نصب می‌شود. از طریق بازار و گوگل‌ پلی هم می‌توانید ایوا را دانلود کنید.

یکی دیگر از روش‌ها هم پرداخت عوارض خروج از کشور در سایت بانک ملی است. برای این کار باید به سایت این بانک به نشانی bmi.ir مراجعه کنیم و از منوی بالای صفحه اصلی گزینه خدمات بانکی و الکترونیکی را انتخاب کنیم. در این صفحه خدمات متنوع آنلاین ازجمله پرداخت عوارض خروج از کشور قابل دسترسی و استفاده است.

فقط فراموش نکنید که عوارض خروج حتما باید به‌نام مسافر اصلی پرداخت شود. یعنی برای پرداخت عوارض باید اطلاعات شخصی مسافر را داشته باشیم. درضمن کارت بانکی عضو شتاب هم لازم است.

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

همانطور که خواندیم، پرداخت عوارض خروج برای همه مسافران اجباری نیست. گروه‌هایی مثل دانشجویان دارای مجوز در کشورهای خارجی و افراد مقیم خارج کشور از پرداخت این عوارض معاف هستند. اما غیر از این دو گروه‌هایی چه کسانی دیگر می‌توانند عوارض خروج از کشور را پرداخت نکنند؟

  • جانبازان و بیماران دارای مجوز شواری پزشکی برای درمان در خارج از کشور (به کسانی که به‌عنوان همراه بیمار سفر می‌کنند هم بین ۴۰ تا ۶۰ درصد تخفیف برای عوارض خروج از کشور تعلق می‌گیرد.)
  • خدمه پرواز، کشتی و دیگر وسیله نقلیه
  • افراد شاغل در کشورهای خارجی
  • افراد دارای گذرنامه سیاسی
  • مسافران اربعین در سفر به عراق

اگر برای تفریح و گردش یا زیارت به کشورهای دیگر سفر می‌کنید حواستان باشد که حتما یک بیمه مسافرتی با پوشش‌ها و سقف تعهدات کامل و کافی هم بخرید. در سایت ازکی می‌توانید شرایط و قیمت بیمه مسافرتی برای یک مقصد و مسافر خاص را در شرکت‌های بیمه مختلف یک‌جا ببینید و با هم مقایسه کنید تا بهترین بیمه نامه را با مناسب‌ترین قیمت بخرید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا