پوشش ویزیت و دارو

همه چیز درباره پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

چه داروهایی را بیمه تکمیلی پوشش می‌دهد؟ آیا هزینه داروهای خارجی را هم بیمه تکمیلی پرداخت می‌کند؟

بیمه تکمیلی هزینه‌های ویزیت و دارو را تا چه میزان پرداخت می‌کند؟ چگونه هزینه‌های ویزیت و دارو را از بیمه تکمیلی دریافت کنیم؟

ممکن است هر یک از شما با این سوالات در زمان استفاده از بیمه‌نامه تکمیلی خود مواجه شده باشید. یکی از پوشش‌های بسیار پر کاربرد و لازم در بیمه تکمیلی، پوشش ویزیت و دارو است. برای استفاده از این پوشش، شرایط خاصی وجود دارد، که ما در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

بیمه تکمیلی چیست؟

همانطور که از اسم این بیمه‌ مشخص است، بیمه تکمیلی کامل کننده تعهدات شرکت‌های بیمه پایه از جمله تامین اجتماعی، سلامت ایرانیان، نیروهای مسلح و… است.

بیمه‌های پایه دارای خدمات محدودی هستند که با توجه به بالا بودن هزینه‌های درمانی، در حال حاضر تنها داشتن بیمه‌های پایه برای جبران هزینه‌های پزشکی شما کافی نیست و به همین دلیل می‌توانید بیمه تکمیلی را با پوشش‌ها و خدمات بیشتر، در کنار بیمه‌ پایه خود خریداری کنید.

در بیشتر شرکت‌های بیمه برای خرید بیمه تکمیلی داشتن بیمه‌گر پایه ضروری است. اما در حال حاضر بیمه سامان با افزایش 18 درصدی حق‌بیمه، برای افرادی که بیمه‌گر پایه ندارند، بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی صادر می‌کند.

بیمه S.O.S هم بیمه تکمیلی خود را بدون نیاز به داشتن بیمه‌گر پایه و بدون افزایش حق‌بیمه (به دلیل نداشتن بیمه‌گر پایه)  ارائه می‌کند.

بیمه تکمیلی دارای پوشش‌های فراوانی است که یکی از آن‌ها پوشش ویزیت و دارو است و برای بسیاری از افراد هدف از خرید بیمه تکمیلی استفاده از این پوشش است.

بناراین اطلاع از لیست دارو‌ها و سقف تعهدات شرکت بیمه بسیار مهم است.

حتما بخوانید:  بیمه تکمیلی درمان چیست؟ | شرایط بیمه تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی گروهی

سقف تعهدات شرکت‌های بیمه برای پوشش ویزیت و دارو

در حال حاضر بیمه تکمیلی به 3 صورت انفرادی، خانوادگی و گروهی (سازمانی) توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود.

شرایط بیمه تکمیلی گروهی از جمله تعداد پوشش‌ها، سقف تعهدات شرکت بیمه در هرکدام از پوشش‌ها، دوره انتظار و … کاملا به صورت توافقی بین شرکت بیمه و گروه یا سازمان متقاضی تعیین می‌شود.

اما در بیمه تکمیلی انفرادی که در حال حاضر فقط توسط دو شرکت، سامان و تعاون ارائه می‌شود، چند طرح‌ با شرایط مشخص وجود دارد که هر فرد، طرح متناسب با شرایط خود را می‌تواند انتخاب کند.

 


 

بیمه S.O.S هم، در شرایط خاص و با انجام چکاپ‌های پزشکی، طرح تکمیلی خانوادگی خود را به صورت انفرادی صادر می‌کند.

در ادامه سقف تعهدات این 3 شرکت را در این پوشش بیان کرده‌ایم. (تمام مبالغ به تومان است.)

بیمه تکمیلی انفرادی سامان

نام طرحسقف تعهد پوشش ویزیت و دارو
نسیماین پوشش را ندارد.
مهر100,000
سروش200,000
شمیم500,000
وصال800,000
عقیق1,000,000

میزان فرانشیز این پوشش در بیمه تکمیلی انفرادی سامان 10 درصد است و به این معناست که شما باید 10 درصد هزینه‌های ویزیت و دارو را خودتان پرداخت کنید.

یکی از مزایای بیمه تکمیلی سامان این است که برای خرید این بیمه‌نامه، شما نیازی به انجام آزمایش‌های پزشکی و چکاپ ندارید.

بیمه تکمیلی انفرادی تعاون

نام طرحسقف تعهد پوشش ویزیت و دارو
اقتصادی1.000.000
جامع2.000.000
ویژه4.000.000
ممتاز10.000.000

فرانشیز این پوشش در هریک از طرح‌های بالا 30 درصد است. یعنی شما 30 درصد هزینه‌ها را خودتان باید پرداخت کنید.

بنابراین هرچه مقدار فرانشیز کمتر باشد، به نفع شما خواهد بود. 

بیمه تکمیلی خانوادگی S.O.S

همانطور که گفته شد شرکت S.O.S بیمه تکمیلی خود را به صورت گروهی، خانوادگی و در شرایط خاص به صورت انفرادی صادر می‌کند و در طرح خانوادگی، پوشش ویزیت، دارو و آزمایش را تا سقف 500,000 تومان و فقط در بازه‌ یک ماه قبل و دو ماه بعد از بستری در بیمارستان پوشش می‌دهد.

پوشش دارو در بیمه تکمیلی

پوشش دارو در بیمه تکمیلی

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی

تمام داروهایی که تحت پوشش بیمه‌گران پایه هستند و توسط سازمان غذا و دارو (وزارت بهداشت) تایید شده‌اند، توسط بیمه‌های تکمیلی نیز پوشش داده می‌شوند به این صورت که اگر بیمه‌گر پایه داشته باشید و بخواهید از آن استفاده کنید، ابتدا بیمه‌گر پایه تعهد خود را پرداخت می‌کند و هر مقداری از هزینه‌های این پوشش که باقی ماند توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود. در حال حاضر 1953 قلم دارو تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دارد.

به طور کلی سه نوع دارو وجود دارد:

  • داروهای عمومی
  • داروهای آزاد
  • داروهای تخصصی

در تمام شرکت‌های بیمه، داروهای عمومی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند و هزینه‌های این پوشش را شرکت بیمه تا سقف مورد تعهد خود به بیمه‌گذاران پرداخت می‌کند، ولی ممکن است در برخی از شرکت‌های بیمه شرایط دیگری هم برای استفاده از این پوشش وجود داشته باشد. برای مثال در بیمه تکمیلی انفرادی سامان، علاوه بر تحت پوشش بودن داروها در بیمه‌نامه تکمیلی، باید از طرف پزشک معتبر هم تایید شده باشد. همچنین اگر دارویی خارجی باشد، هزینه داروی ایرانی معادل آن را بیمه پرداخت می‌کند.

اما در بیمه تکمیلی خانوادگی S.O.S، هر دارویی که از داروخانه‌های ایران خریداری شود (ایرانی یا خارجی) مشمول این پوشش می‌شود.

همانطور که گفتیم در بیمه تکمیلی گروهی همه شرایط بیمه‌نامه از جمله تعداد پوشش‌ها، سقف تعهدات هرکدام از آن‌ها، میزان دوره انتظار و … به صورت توافقی بین شرکت و خریدار بیمه تعیین می‌شود. بنابراین یکی از مزایای بیمه تکمیلی گروهی این است که همه شرایط و پوشش‌ها به صورت توافقی و دقیقا بر اساس نیاز بیمه‌گذاران بیمه تعیین می‌شود، بر همین اساس، برای مثال، در بیمه تکمیلی گروهی سامان علاوه بر ارائه پوشش ویزیت و دارو می‌توانید با پرداخت حق‌بیمه بیشتر داروهای آزاد و تخصصی را هم به پوشش‌های بیمه تکمیلی خود اضافه کنید. فقط به یاد داشته باشید که برای بهره‌مندی از این امکان ویژه حتما باید پرونده درمانی داشته باشید.

حتما بخوانید:  5 نکته که برای خرید بیمه تکمیلی باید به آن توجه کرد!

داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند.

در حال حاضر 79 قلم از داروهای معمولی و یا همان (OTC (over-the-counter مانند استامينوفن‌ها، قرص‌های سرماخوردگی سبك و برخی از شربت‌های ارزان‌قيمت از پوشش بیمه‌ای خارج شده‌اند و هزینه‌های مربوط به این داروهای معمولی و ارزان که تاثیر چندانی هم بر سبد اقتصادی خانواده‌ها ندارد، به داروهای مورد نياز بيماران خاص، مزمن و صعب‌العلاج اختصاص داده می‌شود.

البته نسخه‌های کودکان کمتر از 12 سال مشمول این قانون نمی‌شود. یعنی اگر هرکدام از این داروهای OTC حذف شده از لیست داروهای تحت پوشش شرکت‌های بیمه، در نسخه کودکان کمتر از 12 سال نوشته شده باشد، شرکت بیمه هزینه‌های مربوط به این داروها را تا سقف تعهد خود پرداخت می‌کند. 

طبق آمارهای سازمان غذا و دارو، مصرف دارو در ایران بیش از حد استاندارد است و بیشتر داروهایی که مصرف آن‌ها بی رویه است جزو همین داروهای OTC هستند بنابراین حذف داروهای OTC از پوشش‌های بیمه‌ای علاوه بر ایجاد امکان انتقال هزینه‌های بیمه‌ای این داروها به داروهای خاص، باعث اصلاح رفتارهای دارویی افراد مانند کاهش دادن استفاده های بیش از اندازه از مسکن‌ها می‌شود.

همچنین هزینه داروهای مکمل و تقویتی، جزء تعهدات بیشتر شرکت‌های بیمه نیست. ولی ممکن است در بعضی از بیمه‌های گروهی این داروها هم پوشش داده بشوند.

پوشش ویزیت و دارو بیمه تکمیلی

پوشش ویزیت و دارو بیمه تکمیلی

چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟

پس از پرداخت هزینه‌های دارویی و ویزیت پزشک، شما می‌توانید به یکی از شعب پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم (که در ادامه ذکر می‌کنیم)، هزینه‌های خود را تا سقف تعهد شرکت بیمه و تعرفه‌های مشخص شده توسط وزارت بهداشت از شرکت بیمه دریافت کنید،

همانطور که گفته شد یکی از شرایطی که در بیمه تکمیلی وجود دارد، فرانشیز است که بر اساس آن بیمه‌گذار باید درصدی از هزینه‌های درمانی را خودش پرداخت کند. اما در بیشتر شرکت‌های بیمه برای پوشش ویزیت از بیمه‌گذار فرانشیز دریافت نمی‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو:

  • قبض مهر خورده داروخانه
  • نسخه پزشک

البته ممکن است در برخی از شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت به شما مدارک دیگری هم نیاز باشد که پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه، با شرکت بیمه‌گر خود تماس بگیرید و لیست مدارک مورد نیاز را از آن بپرسید.

در ادامه جدول‌های مربوط به تعرفه ویزیت و دارو که توسط وزارت بهداشت در سال 98 اعلام شده است را آورده‌ایم.

تعرفه ویزیت پزشکان در سال 98

تعرفه ویزیت پزشکان در بخش دولتی و خصوصی در سال 98 با 8 درصد افزایش به طور میانگین نسبت به سال‌های قبل طبق جدول‌های زیر است.

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی در سال 98

شرح خدماتمقدار تعرفه (تومان)
پزشکان، دندانپزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه‌دار27,000
پزشکان، دندانپزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه (MD-PHD)41,000
پزشکان فوق تخصصی، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و متخصص روان پزشکی52,000
پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان‌پزشکی59,000
کارشناس ارشد پروانه‌دار22,000
کارشناس پروانه‌دار19,000

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش سرپایی دولتی در سال 98

شرح خدماتمقدار تعرفه (تومان)
پزشکان، دندانپزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه‌دار12,700
پزشکان، دندانپزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه (MD-PHD)15,900
پزشکان فوق تخصصی، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و متخصص روان پزشکی19,200
پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان‌پزشکی22,900
کارشناس ارشد پروانه‌دار10,900
کارشناس پروانه‌دار8,900

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش سرپایی عمومی غیر دولتی در سال 98

شرح خدماتمقدار تعرفه (تومان)
پزشکان، دندانپزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه‌دار16,800
پزشکان، دندانپزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه (MD-PHD)27,800
پزشکان فوق تخصصی، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و متخصص روان پزشکی33,700
پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان‌پزشکی38,400
کارشناس ارشد پروانه‌دار14,500
کارشناس پروانه‌دار12,600

بیمه تکمیلی خود را از ازکی بگیرید.

شما می‌توانید با کمک مشاوره‌های تخصصی، دقیق و بی‌طرفانه متخصصان ازکی، بیمه درمان تکمیلی را با پوشش‌های مورد نیاز خود به صورت انفرادی، خانوادگی و یا گروهی از ازکی خریداری کنید.

azki.com به عنوان مرکز مشاوره و انتخاب بیمه آماده ارائه انواع بیمه‌های تکمیلی به صورت آنلاین است.


 

همه چیز درباره پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی
4.9 (98.18%) 22 votes
Print Friendly, PDF & Email

2 دیدگاه در “همه چیز درباره پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

  1. سلام.میخواستم بدونم شرایط تعرفه دندانپزشکی سال 98 تجمیعی هست برای سازمان بنادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *