تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت

همان طور که‌‌ می‌دانیم داشتن بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه از جمله اتومبیل و موتورسیکلت اجباری و ضروری است. یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه، تخفیف بیمه شخص ثالث و نحوه تأثیر آن بر قیمت بیمه شخص ثالث‌‌ می‌باشد.

در ادامه قصد داریم به تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید و موضوعات مرتبط با آن بپردازیم.

حتما بخوانید:  بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث

تغییر تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید به چه صورت است؟

یکی از تخفیف‌‌های پر کاربرد در بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت است.

در صورتی که خودروی شما در مدت ‌بیمه‌نامه دچار حادثه نشده و خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه، در محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث‌تان تخفیفی را اعمال کند. به این تخفیف‌ تخفیف عدم خسارت گفته‌‌ می‌شود.

تخفیف عدم خسارت در بعضی از ‌بیمه‌نامه‌ها با عنوان «ت.ع.خ» و یا «سنوات تخفیف» درج‌‌ می‌شود.

طبق آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث که توسط بیمه مرکزی اعلام شده، تخفیف عدم خسارت این بیمه در سال جدید نسبت به سال‌‌های قبل تغییر کرده است.

به این صورت که تخفیف عدم خسارت سالانه از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد خواهد بود، با این تفاوت که این تخفیف به جای سال هشتم در سال چهاردهم تکمیل‌‌ می‌شود.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

جدول مقایسه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث (قابل اجرا از 1396/11/18)

سال
قانون
1234567891011121314
قدیم10%15%20%30%40%50%60%70%70%70%70%70%70%70%
جدید5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در تبصره ۱ ماده ۶ قانون شخص ثالث:

بر اساس این قانون، در صورتی که تخفیف عدم خسارت در قانون جدید از میزان آن در قانون قدیم کمتر باشد، در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه تخفیف قبلی ملاک قرار داده‌‌ می‌شود.

به عنوان مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث، در سال هشتم به جای 70 درصد، 40 درصد تخفیف به ‌بیمه‌گذار تعلق‌‌ می‌گیرد که در واقع این موضوع به ضرر ‌بیمه‌گذار است. اما تبصره ۱ ماده ۶ قانون برای حل همین مشکل ارائه شده و بر اساس آن، تخفیف عدم خسارت مطابق با قانون قبلی یعنی همان 70 درصد اعمال‌‌ می‌گردد تا ‌بیمه‌گذار از نظر مالی متضرر نشود.

شرکت‌‌های بیمه تا زمانی موظف به اعمال این قانون هستند که درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه در قانون قدیم و جدید با هم برابر شود.


تخفیف بیمه شخص ثالث با یک تصادف از بین نمی‌رود!

تا پایان سال ۹۶ حتی با یک ‌بار تصادف و استفاده از یک کوپن ‌بیمه‌نامه، تخفیف عدم خسارت شما از بین رفته و ‌بیمه‌نامه فاقد تخفیف عدم خسارت محسوب‌‌ می‌شد.

اما در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث ، تخفیف‌‌های عدم خسارت با هر بار استفاده از ‌بیمه‌نامه، به صورت پلکانی کاهش یافته و مابقی آن برای بیمه‌گذار حفظ‌‌ می‌شود.

نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت:

نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت به این صورت است که اگر فردی برای بار اول خسارت مالی داشته باشد ۲۰ درصد، بار دوم ۳۰ درصد و بار سوم ۴۰ درصد از تخفیف عدم خسارت مالی او کاهش پیدا‌‌ می‌کند.

این اعداد برای خسارت جانی به ترتیب 30 درصد، 70 درصد و 100 درصد‌‌ می‌باشد.

تعداد خسارت / نوع خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی20 واحد30 واحد40 واحد
بدنی30 واحد70 واحد100 واحد

با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح خواهیم داد:

بر اساس مثال قبلی اگر شما 8 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید، 70 درصد تخفیف به ‌بیمه‌نامه شخص ثالث‌تان تعلق‌‌ می‌گیرد. حالا در نظر بگیرید که برای بار اول با ماشین خود تصادف کرده و از شرکت بیمه خسارت دریافت‌‌ می‌کنید. در این صورت 20 درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا کرده و شما‌‌ می‌توانید از 50 درصد تخفیف باقی مانده آن استفاده کنید.

در صورتی که در قانون قدیم تخفیف بیمه شخص ثالث ، با اولین تصادف همه تخفیف‌‌های عدم خسارت خود را از دست‌‌ می‌دادید.

البته این موضوع برای سال‌‌های تخفیف کمتر، متفاوت است و ممکن است گاهی هزینه بیشتری را به ‌بیمه‌گذاران تحمیل کند.

مثلا اگر شما 2 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید،‌‌ می‌توانید از 15 درصد تخفیف در ‌بیمه‌نامه خود استفاده کنید. بر اساس قانون ذکر شده پس از اولین تصادف 20 درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا‌‌ می‌کند. اما در این مورد برخلاف مثال قبلی، به حق بیمه شخص ثالث شما 5 درصد اضافه‌‌ می‌شود. و این در واقع به ضرر ‌بیمه‌گذار خواهد بود.

این موضوع یکی از معایب قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث به شمار‌‌ می‌رود و بیشتر برای افرادی که سال‌‌های تخفیف عدم خسارت بیشتری دارند سودمند است.

تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث

 


تخفیف عدم خسارت حوادث راننده چه تفاوتی با تخفیف عدم خسارت (ت.ع.خ) دارد؟

در بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه آسیا و بیمه دانا، تخفیف عدم خسارت به صورت مجزا از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده محاسبه می‌شود.

به این معنی که اگر در صورت وقوع حادثه تخفیف عدم خسارت‌ شخص ثالث شما از بین برود، همچنان می‌توانید از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کنید.

همچنین اگر از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کردید، تخفیف عدم خسارت شخص ثالث (یا همان ت.ع.خ) از بین نرفته و قابل استفاده می‌باشد.

راننده محور شدن بیمه شخص ثالث:

قیمت بیمه‌های اجباری خودرو در کشورهای اروپایی بر اساس قیمت خودرو، سن و سابقه بیمه‌ای راننده تعیین‌‌ می‌شود و در واقع این بیمه‌ها راننده محور هستند.

اما در ایران نرخ بیمه بر اساس سوابق بیمه‌ای خود ماشین تعیین می‌شود، نه راننده آن. به این معنی که سهم عامل انسانی در تصادفات و بروز خسارت‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث قرار است در آینده شرکت‌‌های بیمه به بانک اطلاعاتی نیروی انتظامی در خصوص سوابق و نمره منفی رانندگان دسترسی داشته باشند و نمره‌‌های منفی رانندگان در مبلغ حق بیمه آن‌ها تأثیرگذار باشد.

با اعمال این قانون، رانندگان کم خطری که ریسک بیمه‌ای پایین تری دارند، مبلغ حق بیمه کمتری را برای بیمه شخص ثالث خود پرداخت خواهند کرد.

حتما بخوانید:  نرخ جدید بیمه شخص ثالث | تغییرات نرخ بیمه شخص ثالث

استعلام آنلاین قیمت بیمه شخص ثالث از «ازکی»

با توجه به مطالب ذکر شده به نظر‌‌ می‌رسد محاسبه حق بیمه و تخفیف بیمه شخص ثالث ، از جمله تخفیف‌‌های عدم خسارت آن کار آسانی نباشد.

اما نگران نباشید! شما‌‌ می‌توانید در سایت ازکی با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، قیمت بیمه شخص ثالث خود را به راحتی مشاهده کنید.

همچنین اگر در نحوه محاسبه تخفیف‌ها و حق بیمه شخص ثالث سوالی داشتید،‌‌ می‌توانید با مشاوران ما تماس گرفته و از مشاوره‌‌های تخصصی ازکی استفاده نمایید.

همچنین در سایت ازکی امکان مقایسه شرکت‌‌های بیمه از نظر قیمت و کیفیت خدمات وجود دارد.

از ازکی بیمه خود را آنلاین بخرید و ‌بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید.

تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت
3.6 (71.58%) 19 votes
Print Friendly, PDF & Email

6 دیدگاه در “تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت

 1. با عرض سلام
  اگر از بیمه استفاده بشه و تخفیف عدم خسارت کم بشه(برای بار اول)برای سال های بعد دوباره تخفیف عدم خسارت افزایش پلکانی خواهد داشت؟

 2. سلام بیمه ثالث من ۳سالت ت ع خ داره الان تصادف کردم بیمه سال اینده چجوری محاسبه میشه یعنی۱۵درصد کم میشه فقط ؟

  • با عرض سلام؛
   طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، اگر شما یکبار خسارت مالی از شرکت بیمه دریافت کرده باشید 20 درصد و یا یکبار خسارت جانی 30 درصد از تخفیف سابقه ی عدم خسارت شما کاسته می‌شود.

 3. با سلام و احترام

  موارد را کاملا شفاف و واضح توضیح دادید از شما کمال تشکر را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *