تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت

همان طور که‌‌ می‌دانیم داشتن بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه از جمله اتومبیل و موتورسیکلت اجباری و ضروری است. یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه، تخفیف بیمه شخص ثالث و نحوه تأثیر آن بر قیمت بیمه شخص ثالث‌‌ می‌باشد.

در ادامه قصد داریم به تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید و موضوعات مرتبط با آن بپردازیم.

حتما بخوانید:  بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث

تغییر تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید به چه صورت است؟

یکی از تخفیف‌‌های پر کاربرد در بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت است.

در صورتی که خودروی شما در مدت ‌بیمه‌نامه دچار حادثه نشده و خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه، در محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث‌تان تخفیفی را اعمال کند. به این تخفیف‌ تخفیف عدم خسارت گفته‌‌ می‌شود.

تخفیف عدم خسارت در بعضی از ‌بیمه‌نامه‌ها با عنوان «ت.ع.خ» و یا «سنوات تخفیف» درج‌‌ می‌شود.

طبق آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث که توسط بیمه مرکزی اعلام شده، تخفیف عدم خسارت این بیمه در سال جدید نسبت به سال‌‌های قبل تغییر کرده است.

به این صورت که تخفیف عدم خسارت سالانه از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد خواهد بود، با این تفاوت که این تخفیف به جای سال هشتم در سال چهاردهم تکمیل‌‌ می‌شود.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

جدول مقایسه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث (قابل اجرا از 1396/11/18)

سال
قانون
1234567891011121314
قدیم10%15%20%30%40%50%60%70%70%70%70%70%70%70%
جدید5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در تبصره ۱ ماده ۶ قانون شخص ثالث:

بر اساس این قانون، در صورتی که تخفیف عدم خسارت در قانون جدید از میزان آن در قانون قدیم کمتر باشد، در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه تخفیف قبلی ملاک قرار داده‌‌ می‌شود.

به عنوان مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث، در سال هشتم به جای 70 درصد، 40 درصد تخفیف به ‌بیمه‌گذار تعلق‌‌ می‌گیرد که در واقع این موضوع به ضرر ‌بیمه‌گذار است. اما تبصره ۱ ماده ۶ قانون برای حل همین مشکل ارائه شده و بر اساس آن، تخفیف عدم خسارت مطابق با قانون قبلی یعنی همان 70 درصد اعمال‌‌ می‌گردد تا ‌بیمه‌گذار از نظر مالی متضرر نشود.

شرکت‌‌های بیمه تا زمانی موظف به اعمال این قانون هستند که درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه در قانون قدیم و جدید با هم برابر شود.


تخفیف بیمه شخص ثالث با یک تصادف از بین نمی‌رود!

تا پایان سال ۹۶ حتی با یک ‌بار تصادف و استفاده از یک کوپن ‌بیمه‌نامه، تخفیف عدم خسارت شما از بین رفته و ‌بیمه‌نامه فاقد تخفیف عدم خسارت محسوب‌‌ می‌شد.

اما در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث ، تخفیف‌‌های عدم خسارت با هر بار استفاده از ‌بیمه‌نامه، به صورت پلکانی کاهش یافته و مابقی آن برای بیمه‌گذار حفظ‌‌ می‌شود.

نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت:

نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت به این صورت است که اگر فردی برای بار اول خسارت مالی داشته باشد ۲۰ درصد، بار دوم ۳۰ درصد و بار سوم ۴۰ درصد از تخفیف عدم خسارت مالی او کاهش پیدا‌‌ می‌کند.

این اعداد برای خسارت جانی به ترتیب 30 درصد، 70 درصد و 100 درصد‌‌ می‌باشد.

تعداد خسارت / نوع خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی20 واحد30 واحد40 واحد
بدنی30 واحد70 واحد100 واحد

با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح خواهیم داد:

بر اساس مثال قبلی اگر شما 8 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید، 70 درصد تخفیف به ‌بیمه‌نامه شخص ثالث‌تان تعلق‌‌ می‌گیرد. حالا در نظر بگیرید که برای بار اول با ماشین خود تصادف کرده و از شرکت بیمه خسارت دریافت‌‌ می‌کنید. در این صورت 20 درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا کرده و شما‌‌ می‌توانید از 50 درصد تخفیف باقی مانده آن استفاده کنید.

در صورتی که در قانون قدیم تخفیف بیمه شخص ثالث ، با اولین تصادف همه تخفیف‌‌های عدم خسارت خود را از دست‌‌ می‌دادید.

البته این موضوع برای سال‌‌های تخفیف کمتر، متفاوت است و ممکن است گاهی هزینه بیشتری را به ‌بیمه‌گذاران تحمیل کند.

مثلا اگر شما 2 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید،‌‌ می‌توانید از 15 درصد تخفیف در ‌بیمه‌نامه خود استفاده کنید. بر اساس قانون ذکر شده پس از اولین تصادف 20 درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا‌‌ می‌کند. اما در این مورد برخلاف مثال قبلی، به حق بیمه شخص ثالث شما 5 درصد اضافه‌‌ می‌شود. و این در واقع به ضرر ‌بیمه‌گذار خواهد بود.

این موضوع یکی از معایب قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث به شمار‌‌ می‌رود و بیشتر برای افرادی که سال‌‌های تخفیف عدم خسارت بیشتری دارند سودمند است.

تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث

 


تخفیف عدم خسارت حوادث راننده چه تفاوتی با تخفیف عدم خسارت (ت.ع.خ) دارد؟

در بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه آسیا و بیمه دانا، تخفیف عدم خسارت به صورت مجزا از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده محاسبه می‌شود.

به این معنی که اگر در صورت وقوع حادثه تخفیف عدم خسارت‌ شخص ثالث شما از بین برود، همچنان می‌توانید از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کنید.

همچنین اگر از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کردید، تخفیف عدم خسارت شخص ثالث (یا همان ت.ع.خ) از بین نرفته و قابل استفاده می‌باشد.

راننده محور شدن بیمه شخص ثالث:

قیمت بیمه‌های اجباری خودرو در کشورهای اروپایی بر اساس قیمت خودرو، سن و سابقه بیمه‌ای راننده تعیین‌‌ می‌شود و در واقع این بیمه‌ها راننده محور هستند.

اما در ایران نرخ بیمه بر اساس سوابق بیمه‌ای خود ماشین تعیین می‌شود، نه راننده آن. به این معنی که سهم عامل انسانی در تصادفات و بروز خسارت‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث قرار است در آینده شرکت‌‌های بیمه به بانک اطلاعاتی نیروی انتظامی در خصوص سوابق و نمره منفی رانندگان دسترسی داشته باشند و نمره‌‌های منفی رانندگان در مبلغ حق بیمه آن‌ها تأثیرگذار باشد.

با اعمال این قانون، رانندگان کم خطری که ریسک بیمه‌ای پایین تری دارند، مبلغ حق بیمه کمتری را برای بیمه شخص ثالث خود پرداخت خواهند کرد.

حتما بخوانید:  نرخ جدید بیمه شخص ثالث | تغییرات نرخ بیمه شخص ثالث در سال 99

استعلام آنلاین قیمت بیمه شخص ثالث از «ازکی»

با توجه به مطالب ذکر شده به نظر‌‌ می‌رسد محاسبه حق بیمه و تخفیف بیمه شخص ثالث ، از جمله تخفیف‌‌های عدم خسارت آن کار آسانی نباشد.

اما نگران نباشید! شما‌‌ می‌توانید در سایت ازکی با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، قیمت بیمه شخص ثالث خود را به راحتی مشاهده کنید.

همچنین اگر در نحوه محاسبه تخفیف‌ها و حق بیمه شخص ثالث سوالی داشتید،‌‌ می‌توانید با مشاوران ما تماس گرفته و از مشاوره‌‌های تخصصی ازکی استفاده نمایید.

همچنین در سایت ازکی امکان مقایسه شرکت‌‌های بیمه از نظر قیمت و کیفیت خدمات وجود دارد.

از ازکی بیمه خود را آنلاین بخرید و ‌بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید.

تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت
4.1 (82.05%) 39 votes
Print Friendly, PDF & Email

101 دیدگاه در “تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید | نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت

 1. با عرض سلام
  اگر از بیمه استفاده بشه و تخفیف عدم خسارت کم بشه(برای بار اول)برای سال های بعد دوباره تخفیف عدم خسارت افزایش پلکانی خواهد داشت؟

 2. سلام بیمه ثالث من ۳سالت ت ع خ داره الان تصادف کردم بیمه سال اینده چجوری محاسبه میشه یعنی۱۵درصد کم میشه فقط ؟

  • با عرض سلام؛
   طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، اگر شما یکبار خسارت مالی از شرکت بیمه دریافت کرده باشید 20 درصد و یا یکبار خسارت جانی 30 درصد از تخفیف سابقه ی عدم خسارت شما کاسته می‌شود.

 3. سلام ی مثال بزنید من متوجه بشم لطفا. مثلا ی نفر۶سال تخفیف داره اگه ی بارتصادف کنه ۱۵درصدازتخیفاتش کم میشه درسته؟ بعدسال بعدش اگه خسارتی نداشته باشه توهشتمین سال تخفیفش همون۸سال براش حساب میشه یانه

  • سلام.
   دوست عزیز با اولین خسارت مالی 20 درصد از تخفیف شما کم میشه و چون خسارت دریافت کردید، اون سال جزو سالهای عدم خسارت شما محسوب نمیشه. میزان تخفیف در سال بعد هم بر اساس محاسبات شرکت های بیمه کمی متفاوته

 4. سلام من ماشنم ۱۱سل تخفیف داره چند سالش با تصادف میپره و چند درصد تخفیف برام میمونه

  • سلام دوس عزیز.
   همونطور که در متن ذکر شده با اولین خسارت مالی 20 درصد از تخفیف شما از بین میره. بقیه اطلاعات رو هم میتونید در متن مشاهده کنید

 5. سلام خودروی بنده 3 سال پیش تصادف کرد و تخفیف ها لغو شد آیا با قانون جدید تخفیف ها بازگردانده میشه. با کثر 20%
  یا خیر

 6. این قانون 20 درصد اجرا میشه یا هنوز شروع نشده؟ با نمایندگی بیمه ایران تماس گرفتم, گفتن اطلاعی ندارن!!

  • سلام و وقت بخیر.
   اگه منظورتون کاهش 20 درصد از تخفیف با اولین خسارت هست، بله این موضوع در قانون جدید وجود داره و اجرایی میشه

 7. سلام خسته نباشید من ۲۵ اسفند تصادف کردم چندتا سوال داشتم .
  ۱. من تصادف کردم شب منو اورژانس ب بیمارستان اورد بعد رفتم دنبال کارای بیمه چون مقصر من بودم بیمه ۱ مبلغ کمی ب خسارت ماشین طرف مقابل داد ولی اون ۱۶۱ هزارتومان ک بیمه از ما گرفته بابت حوادث راننده چی هست ک من بینیم شکست صورتم زخمی شدابروم و پیشونیم زخمی شد چند جای دستم و گردنم دچار حادثه شد ولی بیمه هیچ هزینه ای ب من نداد درصورتی داخل زمان بیمه ماشین هزینه بیمه حوادث راننده ازمون گرفته شده.
  ۲. من الان تمام اون چندسالی ک بیمه استفاده نکردم و تخفیف خوردم با ۱ تصادف از بین رفت اگه اره خب من ب نفعمه هرسال از بیمم استفاده کنم ب هر دلیلی حتی تصادف کوچک چون چندسال بخاطر هر هزینه ای استفاده نکردم و از جیبم دادم ک تخفیف داشته باشم بعد از چندسال بخاطر ۱ تصادف ک هیچی ب خودم نداده ماشینمم داغون افتاده ۱ گوشه همه چی حذف بشه اینجوری ب نفعمه حتی اگه تصادف هم پیش نیومد اخر هرسال ک بیمم داره تموم میشه تصادف کوچکی هم پیش اومد ازش استفاده کنم چون اگه ۱۰۰ تومن مثلا تخفیف میده واسه ۱سال شاید من داخل اون ۱سال ۲ یا ۳ برابر اون هزینه رو بخاطر اون تخفیف از جیب دادم داخل تصادف های کوچک
  ۳. بهترین و معتبر ترین بیمه ک بلافاصله بعد از اتفاق دنبال پیچوندن نیستن و واقعا سریع هزینه رو پرداخت میکنن و طرف مقابل رو پشیمون نمیکنن کدام بیمه هست
  ممنون
  با تشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز اگه تصادف شما در زمان قانون جدید بیمه شخص ثالث رخ داده باشه، (یعنی بعد از سال 97) هم باید خسارت راننده مقصر بهتون پرداخت بشه و هم اینکه تخفیف شما صفر نخواهد شد.
   بیمه ایران و بیمه البرز، جزو بیمه های بسیار خوب برای بیمه شخص ثالث هستن

 8. من ۱۷ سال تخفیف دارم الان از اون ۱۷ سال ۲۰ درصد کم بشه ک یعنی بازم تخفیف کامل دارم یا از مبلغ تخفیف کامل ۲۰ درصد کم میشه ک اینجوری ب نفعل بیمه هس چون شما هرچقدرم تصادف نکنی و تخفیف داشته باشی فرق نداره

  • سلام و وقت بخیر.
   بله از درصد تخفیف شما یعنی همون 70 درصد، 20 درصد کم میشه

 9. با سلام و احترام

  موارد را کاملا شفاف و واضح توضیح دادید از شما کمال تشکر را دارم.

 10. سلام مدل ماشین من ۹۶ هست و تخفیف هم کامل داشتم و آخر این ماه باید بیمه تمدید کنم اما امروز تصادف کردم یعنی با این قانون ۵ درصد هم به حق بیمه من اضافه میشه ؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   خیر دوست عزیز، با اولین خسارت مالی 20 درصد از تخفیف شما کم میشه

 11. باسلام، من یک سوال داشتم، درب ماشین سمت راننده باز بوده که یک پژو ناشیانه و بدون توجه میزنه به در و داشت درب رو از جا می کند. با فریاد و ضربه به صندوق عقب ماشینش متوجه اش کردم که بایستد، با یک نخ سیگار توی دستشو اصلا توی حال خودش نبود. متاسفانه پلیس گفت بنده مقصرم درصورتیکه درب باز بود نه اینکه یک دفعه باز بشه که اون نبینه، آیا راهی برای اعتراض وجود داره یا کاملا من مقصرم؟
  تشکر از پاسخگوئیتان

  • سلام و وقت بخیر.
   اگه شما به تشخیص افسر پلیس، کروکی ترسیم شده یا نظر کارشناس خسارت اعتراضی دارید، میتونید به یکی از مراجع قانونی مثل شورای حل اختلاف یا دادسرا مراجعه کنید.

 12. سلام من ماشینم مدل 90 هست و تصادف کردم و مقصرم.حدود 700 هزار تومان خرج ماشین زیان دیدس.از بیمه خسارت بدم بهتره یا نقدی؟؟؟؟

  • سلام. دوست عزیز شما باید برای تصمیمگیری میزان تخفیف بیمه تون رو در نظر بگیرید.
   ضمنا اینکه اگه خسارت رو از بیمه دریافت کنید، تخفیف شما صفر نمیشه.

 13. سلام. اگه از بیمه نامه ای کپن جدا بشه و در سال های بعد بیمه از شرکت دیگه ای خریداری بشه، سوابق از شرکت قبلی به شرکت جدید منتقل میشه؟

  • سلام وقت شما بخیر.
   در قانون جدید با یک بار دریافت خسارت یا کندن کپن همه تخفیف ها از بین نمیره بلکه درصدی از اون کم میشه. تخفیف های باقی مونده هم میتونه به شرکت بیمه جدید منتقل بشه.

 14. سلام من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۰ دارم با تخفیف کامل هم خودتون گفتین هم چنتا از نمایندگی بیمه پرسیدم ۸ سال شامل ۷۰ درصد تخفیف میشه ولی رو برگم زدن ۵۵ درصد چطوری حساب میکنین ؟ من با ۸ سال نباید ۷۰ درصد بگیرم؟

  • سلام و وقت بخیر.
   بله دوست عزیز، همینطوره. تخفیف شما باید 70 درصد باشه.
   متاسفانه نمیدونم دلیل اینکه تخفیفتون کمتر لحاظ شده چیه. حتما از طریق شعب بیمه تون پیگیری کنین

 15. سلام
  میشه بیشتر در مورد تفاوت تخفیف عدم خسارت حوادث راننده با تخفیف عدم خسارت (ت.ع.خ) توضیح بدین. اگه خسارت مالی به ماشین مقابل وارد شده باشد از کدام تخفیف کم میشود و چند درصد؟

  • سلام و وقت بخیر.
   خسارت های مالی و جانی که به زیان دیده وارد میشه از تخفیف عدم خسارت کم میشه. اما خسارت جانی راننده مقصر از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده.
   اینکه با هر بار خسارت چه درصدی از تخفیف کم میشه هم داخل متن نوشته شده.

 16. سلام
  من بیمه نامه ماشین قبلم که ۱۴ سال تخفیف داشته را روی خودرو جدید گذاشتم.
  ویکبار ۷ ماه پیش تصادف خسارتی مالی داشتم
  مدل خودرو فعلی سمند ای اف سون ۹۶ است حق بیمه جدید که ۱۴شهریور ۹۸ است را باید چقدر بپردازم البته باخسارت مالی ۱۵ میلیون ویا ۲۰ میلیون تومان.
  تشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   شما می تونید توی سایت azki.com نوع ماشین، میزان تخفیف و یک بار خسارت مالی رو انتخاب کنید تا حق بیمه ماشینتون رو مشاهده کنید.

 17. “نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت به این صورت است که اگر فردی برای بار اول خسارت مالی داشته باشد ۲۰ درصد، بار دوم ۳۰ درصد و بار سوم ۴۰ درصد از تخفیف عدم خسارت مالی او کاهش پیدا‌‌ می‌کند.”
  به نظرم تفسیر اشتباهی از این جمله رو در مثالتون آوردید. در اینجا گفته شده 20 درصد از تخفیف عدم خسارت کم میشود، یعنی اگر بنده 15 درصد تخفیف داشته باشم 20 درصد از این 15 درصد تخفیف، کم میشود و به عبارتی بنده برای سال بعد 12 درصد تخفیف عدم خسارت خواهم داشت!

  • سلام و وقت بخیر.
   خیر دوست عزیز. کسی که 15 درصد تخفیف داشته باشه و یک بار دچار خسارت بشه، هم تخفیفش صفر میشه هم باید سال بعد با 5 درصد حق بیمه بیشتر، بیمه رو تمدید کنه

 18. سلام.من تصادف کردم وخسارتی که بایدپرداخت کنم زیاد نیست اگه ازبیمه استفاده کنم درسته میگن از باز تصادفی پیش بیاد وخسارت بیشتری باشه ۲۰درصد از بیمه خسارت کم میشه.

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز با اولین خسارت مالی 20 درصد از تخفیف های شما کم میشه. شما میتونید با در نظر گرفتن مبلغ خسارت و محاسبه حق بیمه سال بعد، برای استفاده از بیمه تصمیم بگیرید.

 19. با سلام
  بيمه ثالث ماشين 6 سال تخفيف دارد ودر تخفیف بیمه‌نامه قبلی 45% نوشته شده ولي جدول بالا بايد 50% مي بود و امسال بايد 60% با 7 سال سابقه شود.
  چرا سال قبل 45% نوشته شده است؟؟؟

  ممنون

  • سلام دوست عزیز.
   احتمالا تخفیف های بیمه ماشین شما تا مدتی بر اساس قانون قدیم بوده و بعد از اجرا شدن قانون جدید، مطابق این قانون محاسبه شده. در واقع امسال تخفیف شما میشه 50 درصد.

 20. سلام
  من ۹سال تخفیف بیمه دارم اما تاریخ بیمه نامه ام ۶ماه که تموم شده.
  میخواستم بدونم چطور محاسبه میشه بیمه جدیدم؟ تخفیف بیمه از بین میره؟

  • سلام وقتتون بخیر.
   اگه تغییری توی بیمه نامه ایجاد نشده باشه، تخفیف تون از بین نمیره. فقط شما باید بابت اون 6 ماه جریمه دیرکرد پرداخت کنید و بعد با 9 سال تخفیف بیمه تون رو تمدید کنید.

 21. سلام اگه بیمه نامه بخواد منتقل بشه با یک بار خسارت به شرکت دیگه آیا قسطی هم شرکت جدید محاسبه خواهد کرد یا خیر

  • سلام وقت بخیر.
   بعضی از نمایندگی های شرکت های بیمه، بیمه ثالث رو به صورت قسطی صادر میکنن. البته بازهم به شرایط بیمه نامه شما و شرکت بیمه مورد نظرتون بستگی داره و بهتره از نمایندگی بیمه فعلیتون راهنمایی بگیرید.

 22. سلام وقت بخیر
  اینکه بعضی خودروهای مدل ۹۴ تخفیف کامل ۷۰ درصد هستن چجوریه چون همون قانون قدیم با ۸ سال طول میکشید تا ۷۰ درصد می شد
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   این خودروهایی که شما میفرمایید احتمالا تخفیف ماشین قبلی رو به ماشین جدیدشون منتقل کردن. چون بالا بردن غیر واقعی تخفیف بیمه ثالث، غیرقانونیه.

 23. سلام..دربیمه نامه بنده تخفیف ۲۵%است..حال سعوالم اینجاست..امسال هم ازبیمه استعلام نکردم..موقع محاسبه بیمه جدید باید۲۵%واردکنم یا۳۰%🤔🤔؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز شما باید تخفیفی که روی آخرین بیمه نامتون نوشته شده رو وارد کنید. در صورت عدم دریافت خسارت، تخفیف سال آخر روی مبلغ حق بیمه محاسبه میشه

 24. سلام
  می خوام ماشین پرایدمو بفروشم وبیمشو وردارم بعد ی ماشین سمند بخرم تخفیفاتشو به سمند انتقال بدم
  بعد از فروش ماشین پرایدم تا چند مدت می تونم تخفیفات بیه ماشینمو نگهدارم بدون اینکه به ی ماشینی انتقال بدم

  • سلام دوست عزیز.
   تخفیف های ماشین شما تا 6 ماه حفظ میشه و قابل انتقاله

 25. سلام
  ماشینم ۲۰۶ تیپ ۲ هست سال ۹۰ تصادف غیرجانی داشتم ۲تا کوپن دادم و سال ۹۷ تصادف غیرجانی داشتم ۱ کوپن دادم، توی تخفیفات زده ۱۰٪ ۲سال تخفیف و هزینه بیمه ام ۱میلیون و ۷۰۰ شد، با نظر به اینکه اکثرا ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزینه بیمه دادن،میخاستم بدونم مبلغ پرداختی من درسته، همین مبلغ میشه؟!

  • سلام دوست عزیز.
   از اونجایی که مبلغ پایه بیمه شخص ثالث هر سال افزایش پیدا میکنه و همچنین با توجه به اینکه به علت خسارت از تخفیفات شما کم شده، به نظر میاد که محاسبه حق بیمه شما درست بوده

 26. باسلام.
  خودرویی خریدم که مدل 87 هستش و عدم خسارت.
  با توجه به اینکه سال 98 هستیم باید 11 سال و 70% تخفیف داشته باشه.
  اما 9 سال و 55% هستش.
  استعلامم که گرفتیم برای سال قبل 10 سال بوده و بجای اینکه 11 سال بشه.شده 9 سال.
  تا بحال خسارتی هم نداده.
  چطور باید پیگیر باشم؟تشکر

  • سلام دوست عزیز.
   درصد تخفیفی که روی آخرین بیمه نامه ذکر شده ملاک هست. چون ممکنه مالک قبلی ماشین دچار خسارت شده باشه.
   اگه در مورد میزان تخفیف اعتراضی دارید، باید به شرکت بیمه تون مراجعه کنید و ازشون اطلاعات بگیرید.

 27. سلام بنده چند روز پیش یه تصادف کوچیک داشتم که گویا گردن طرف مقابل درد میکنه و ماشینشون هم یه دو درش خورده حالا اگه از بیمه من استفاده بشه هم جانی کم میشه و هم مالی یعنی ۵۰ در صد تخفیف من از بین میره؟؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   بله دوست عزیز، اگه زیان دیده واقعا خسارت جانی دیده باشه، هر دو خسارت از تخفیف شما کم میشه.

 28. با سلام
  اگه خسارت توسط مامور بيمه تعيين و ثبت بشود ولي فرد نرود و مبلغ خسارت را از بيمه دريافت كند، آيا باز هم از سابقه كم مي شود؟؟

 29. باعرض سلام.یه سوال داشتم من برج ۱۰ خودرو تیبا مدل ۹۳ رابیمه کردم.۵سال سابقه و۳۰درصد تخفیف زده.اما از برادرم که لیفان ۹۳ داره ۴۰درصد حساب شده چه جوریه.ممنون

  • سلام و وقت بخیر.
   در محاسبه تخفیف ماشین های قبل از سال 96، بعضی از شرکت های بیمه کمی با هم متفاوت هستن. ممکنه به این دلیل باشه

 30. سلام اگه من ماشین مدل ۸۳ خریده باشم صاحب قبلی این ماشین میتونه تخفیف بیمه ماشین رو از من سلب کنه؟

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز چون بیمه نامه به اسم مالک قبلی ماشین هست، ایشون میتونه تخفیف های بیمه نامه رو به ماشین جدیدش منتقل کنه و از نظر قانونی هیچ مشکلی نداره

 31. سلام، میخواستم بدونم سال اول بیمه شخص ثاث شامل تخفیف میشه? مثلا مدل ماشین من 94 هست، آیا سال 95 که بخوام بیمه کنم 5 درصد تخفیف عدم خسارت حساب میشه? سوال دومم اینه که بیمه سال اول پاسارگاد بوده ولی بیمه بعدی ایران بوده، اگر از همون سال اول تخفیف حساب میشه، اون تخفیف به شرکت بعدی انتقال داده میشه?

  • سلام و وقت بخیر.
   بله، سال اول هم جزو تخفیفات محسوب میشه و این تخفیف با عوض کردن شرکت بیمه حذف نمیشه و میتونه منتقل بشه

 32. سلام، سوالم اینه که تخفیف بیمه شخص ثالث از هم سلام سوالم اینه که، من وقتی ماشینو گرفتم سال 94 صفر کیلومتر بود و بیمه پاسارگاد داشت،سال 95 که تموم شد، دیگه بیمه نکردم تا سال 97, ینی پارسال که اعلام کردن جریمه عدم پرداخت بیمه بخشیده شده، آیا پارسال که بیمه کردم، تخفیف عدم خسارت این سالها حساب میشه? ینی پونزده درصد? 95.96.97 درسته?

  • سلام دوست عزیز.
   خیر، شما توی اون مدت بیمه ای نداشتید که تخفیفش بهتون تعلق بگیره.

 33. با سلام
  من چن سال یکساله اتومبیلم را بیمه میکردم و دارای تخفیف بیمه هستم اگر من برای دوره جدید بجای یکسال 6 ماهه بیمه کنم آیا تخفیفات من از بین میرود ؟ اگر 6 ماه دوره جدید بکنم درصد تخفیفات ان چگونه محاسبه میشود؟

  • سلام و وقت بخیر.
   خیر تخفیفات قبلی شما از بین نمیره، اما زمانی که مجموع بیمه نامه های کوتاه مدت شما به یک سال برسه، این یک سال هم به تخفیف قبلی شما اضافه میشه

 34. من الان ۷۰٪ تخفیف دارم. اگر دو بار تو همین امسال تصادف کنم تخفیف ۷۰٪ به چند درصد تبدیل میشه؟
  مرسی.

  • سلام وقتتون بخیر.
   اگه منظورتون دو خسارت مالی هست، 30 درصد از تخفیف شما کم میشه

 35. ددود
  تشکر از زحمات شما و آرزوی سلامتی برای تیم ازکی
  عرض کنم که من یه تصادف جرحی داشتم و با یک موتور به ماشین من زد .
  اگر تشخیص افسر تصادفات مقصر را موتور معرفی کنه،آیا کوپن من دوباره کنده میشه؟
  آیا از تخفیفم کسر خاهد شد.

  • سلام و وقت بخیر.
   ممنونیم از همراهی شما.
   دوست عزیز اگه موتور مقصر حادثه باشه، پرداخت خسارت از بیمه نامه اون انجام میشه و از بیمه شما تخفیفی کم نمیشه

 36. با سلام ، من ۱۱ سال تخفیف بیمه دارم برای ال نود . اگه اولین امسال خسارت رو بخوام از بیمه بدم . چقدر از تخفیفم کسر میشه . تاثیرش برای سال بعد چقدره مبلغش. . با توجه به نرخ جدبد بیمه در سال ۹۹

  • سلام و وقت بخیر.
   20 درصد از تخفیف شما کم میشه.
   شما میتونید توی سایت ازکی قیمت بیمه امسالتون رو (با انتخاب گزینه یک بار دریافت خسارت) استعلام بگیرید.

 37. با عرض سلام
  من خودروی گرفتم مدل ۹۲ بخاطری سابقه خسارت ۱۳۰۰ هزار تومانی در سال ۹۷ داشته و شرکت بیمه تخفیف این چندین سال خودرو منو صفر کرده حالا من میتونم تخفیف های که شرکت بیمه از صفر کرده بود اونها را خریداری کنم یا همون ۱۳۰۰ هزار تومان تومان پس بدام و تخفیف های چندین سال منو پس بده

  • سلام دوست عزیز.
   اگه ممکنه سوالتون رو یک بار دیگه به صورت واضح تر مطرح کنید تا امکان پاسخگویی باشه

 38. سلام وقت بخیر من امسال ماشینم رابیمه کردم تخفیف زده 20درصد ولی باتوجه به سال ساخت (1395)ومصوبه جدید باید 25 درصد میشد .لطفاً راهنمایی بفرمایید چکارکنم

  • سلام دوست عزیز.
   درصد تخفیف شما، درصدی هست که روی آخرین بیمه نامه نوشته شده و بیمه شما بر اساس همین تخفیف تمدید میشه.

 39. سلام،شبتون بخیر،یه پیکان مدل ۸۲ داشتم،تخفیف کامل داشت چند ماهه دزدیده شده،میخوام بدونم اگه ماشین مدل قدیمی بگیرم سابقه پیکان رو میتونم انتقال بدم رو این ماشین و اگه پیکان پیدا بشه چه جوری میشه؟ممنون که به سوالات با دقت جواب میدین.

  • سلام و وقت بخیر.
   بله میتونید انتقال بدید.
   زمانی که ماشینش پیدا شد باید به همراه مدارکتون به بیمه مراجعه کنید و درخواست بدید تا مشمول جریمه نشید.

 40. با سلام
  تخفیف بیمه ماشین بنده تموم شده چه راهی وجودداره که بیمه تخفیف دار بشه

  • سلام.
   دوست عزیز تنها تخفیفی که در بیمه شخص ثالث وجود داره، تخفیف عدم خسارت هست و اگه این تخفیف رو ندارید، باید بیمه نامه رو با قیمت اصلیش تمدید کنید.

 41. سلام
  بیمه پاسارگارد دارم پارسال روی بیمه تخفیف 40 درصد بود بعد صدور شد 50 درصد، امسال که تمدید شد، شدش 55 درصد! اشتباه نشده ؟ نباید 60 بشه؟ چطور پارسال 10 درصد بیشتر شد؟

  • سلام و وقت بخیر.
   محاسبه دقیق درصد تخفیف در شرکت های مختلف متفاوته و این درصدی که شما میفرمایید درست هست.

 42. سلام.خودرو مدل ۹۴ دارم.سال اول بیمه پارسیان بود.بعد از اون بیمه رو به ایران تغییر دادم.اردیبهشت امسال هم تمدید کردم.تا حالا از بیمه هم استفاده نکردم.رو بیمه نامه تخفیف عدم خسارت خورده ۲۵ درصد.ولی فک کنم باید ۳۵ درصد باشه.میشه راهنمایی کنید؟

  • سلام دوست عزیز.
   احتمالا طبق قانون جدید براتون محاسبه شده و 25 درصد برای 5 سال تخفیف عدم خسارت درست هست.

 43. با سلام
  ماشین من برج ۲ سال ۹۷ هستش بعد از یک سال استفاده نکردن، تووی سال دوم تصادف داشتم و مقصر بودم که مبلغ ۶۰۰ هزار تومن از بیمه خسارت دادن به ماشین متضرر
  حالا که رفتم برای سال سوم بیمه کنم به من گفتن باید یه چیزی حدود ۲۵۰ یا ۳۰۰ تومن جریمه بدم بابت استفاده از بیمه
  واقعا این مسخره نیست که منی که تخفیفم کم بوده بخاطر مدل ماشین و یک بار تصادف الان بخوام انقدر جریمه بدم؟
  این انصافه؟؟ خب این چه بیمه کردنیه آخه؟
  ۶۰۰ تومن بیمه داده حالا من باید ۳۰۰ تومنشو خودم بدم؟؟
  چرا هیچ فکری نمیشه بابت همچین موردایی

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز در صورتی که تصادف رخ داده به دلیل یکی از تخلفات حادثه ساز بوده باشه، مبلغی به عنوان جریمه و فرانشیز باید به بیمه پرداخت بشه.
   البته تا جایی که بنده اطلاع دارم، نباید به اندازه مبلغی باشه که شما میفرمایین.
   به هر حال حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث هر سال افزایش پیدا میکنه و ممکنه این مبلغ بابت همین افزایش سالانه از شما دریافت شده باشه

 44. سلام .در سال نودوپنج خودرو پراید 88خریدم با پنج سال تخفیف خسارت که یکسالی بیمه شش ماه داشت الان بعد از چهارسال جمعا نه سال تخفیف خسارت مبلغ بیمه ام شده یک میلیون در صورتی که خودرو مدل نود با تخفیف نه سال بیمه اش میشه زیر هفتصدهزار تومان.آیا امکان اینکه بابت دو بیمه شش ماه برای خودرو انفصال بیمه منظور کرده باشند نیست من هشت ساله خودرو بیمه میکنم و تا کنون از بیمه استفاده نکرده ام.

  • با سلام.
   قیمت پایه بیمه شخص ثالث هر سال حدود 20 درصد افزایش پیدا میکنه. احتمالا موضوعی که شما میفرمایید به دلیل همین افزایش قیمت باشه. اگه بازهم اعتراضی در مورد میزان تخفیفتون دارین، میتونین به شرکت بیمه تون مراجعه و پیگیری کنین

 45. سلام ،
  من الان 3 ساله تخفیف کامل بودم ،
  الان از بیمه زنگ زدند گفتند چند سال پیش تصادف داشتید توی پنل مشخص نبوده تخفیفتون پریده. و الان باید یک میلیون بیشتر بدید .
  ایا واقعا چنین چیزی امکان پذیر هست ؟ بعد از 2 سال تخفیف کامل دادن و بدون هیچ گونه تصادف و خسارت الان امسال باید کامل پرداخت کنم چون زمانی که حتی خودرو دست مال من نبوده(سال 94) تصادف شده تخفیف کامل پریده و الان تازه توی پنل میگم دیدنش؟ واقعا همچین چیزی امکان داره ؟
  من خودرو رو سال 97 خریدم.

  • سلام دوست عزیز.
   در قانون جدید تخفیف ها به صورت کامل از بین نمیره ولی بهتره به صورت حضوری به شرکت بیمه مراجعه کنید و موضوع رو به طور دقیق پیگیر بشید. در نهایت اگه با توضیحات شرکت بیمه قانع نشدید میتونید در سامانه رسیدگی به شکایات سایت بیمه مرکزی، اعتراضتون رو ثبت کنید.

 46. من میخوام ماشین مدل ۸۹بخرم پنج سال تخفیف دارد ،ایا این تخفیف بعداز انتقال بیمه بنام من که پلاک فعال نداشتم وبعداز پلاک گرفتن ،برای ماشین حساب میشه یعنی همون پنج سال ؟ یا برای پلاک من ؟یعنی تخفیف کامل هفتاددرصد؟ این چیزیه که همه کسانی ماشین میخرند باید بدوند وسوال خیلیاست پس جواب رو ب ایمیلم بدین ک متوجه پاسخ شما بشم ،لطفا

 47. برای اینکه آمار تصادف بیاد پایین شما باید درصد تخفیف عدم خسارت را ببرید بالا مثلا 50 درصد اونموقع دیگه هیشکی تصادف نمیکنه

 48. سلام .من ماشینم بیمه دارد ولی از اول تخفیف از روی ماشین برداشتم برای ماشین بعدی .ولی الان پشیمان شدم و تحقیقم روی این امر کم بود اگر تخفیف بخوام دوباره برگردانم امکان دارد یا نه اگر ماشینم فروش نرفت چی .باید چه مراحل قانونی را انجام بدم .خواهش میکنم راهنمایی کنید. به دفتر بیمه رفتم گفتند نمیشه . خواهش میکنم راهنمایی کنید .

  • با سلام وقت بخیر.
   اگر به دفتر بیمه مراجعه کردید و جواب منفی دادند پس احتمالش کمه که بتونید این کار رو انجام بدید.

 49. سلام ماشین من مدل۹۶هست و ۱۰درصد تحفیف داشتم.امسال یک مورد تصادف داشتم از نوع مالی.هم اکنون برای تمدید که اقدام کردم سامانه ،بیمه را ۲/۵۸۰/۰۰۰ اعلام میکند در حالیکه اگر بدون دریافت خسارت مالی استعلام بگیرم ۲/۰۳۰/۰۰۰ را اعلام میکند.این تفاوت ۵۳۰هزارتومانی چه طور محاسبه میشود.مگر جز این است که تصادف اول۲۰درصد اضافه میکند.با احتساب در درصد تخفیف باید ده درصد اضافه پرداخت کنم که میشود حدود۲۰۰هزارتومان نه ۵۰۰هزارتومان.بیمه حق بیمه زا با این تفاسیر چگونه محاسبه میکند با تشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   ممکنه مورد شما تعدد خسارت باشه و به همین دلیل حق بیمه بیشتر شده. اما بهتره جزئیات محاسبه رو از شرکت بیمه پیگیری کنید

 50. سلام سال گذشته برای من لحاظ نکردن بالای دوازده سال تخفیف بیمه دارم،بیمم ایران است ،همون تخفیف هفت سال رو حساب میکنن؟؟؟

 51. سلام آسا ثبت تمامی اعداد و حروف شماره شاسی و شماره موتور در روی بیمه نامه حتما واجب است یا اینکه ۶رقم آخر کفایت میکند… چون من ماشینمو شخص ثالث بیمه کردم و روی بیمه نامه فقط ۶ رقم آخر چاپ شده، خواستم بدونم مشکلی نداره؟…. ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *