بیمه شخص ثالث

آیا داشتن بیمه شخص ثالث برای تراکتور اجباری است؟

با رونق کشاورزی در استان‌های مختلف و گسترش زمین‌های زیرِکشت، کشاورزان برای کاشت و برداشت محصول از ماشین‌آلات مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این ماشین‌آلات، تراکتور است که کاربردهای زیادی دارد. تا چند سال پیش نیازی به خرید بیمه تراکتور نبود چون کشاورزان تصور می‌کردند ماهیت این وسیله با خودروهای شخصی و ماشین‌های سنگین متفاوت است. اما نکته مهم اینجاست که خرید بیمه شخص ثالث تراکتور یک امر اجباری است و همه کشاورزان باید برای دریافت آن اقدام کنند. به‌همین‌دلیل در این مقاله از بلاگ ازکی به بررسی قیمت بیمه شخص ثالث و مدارک لازم برای خرید آن می‌پردازیم.

بیمه شخص ثالث تراکتور چیست؟

بیمه تراکتور نیز مانند بیمه شخص ثالث کامیون و خودروهای شخصی یک بیمه اجباری است. بیمه شخص ثالث در اصل قراردادی است که طبق آن خسارات جانی و مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی توسط شرکت بیمه‌گر پرداخت می‌شود. از نظر بسیاری از افراد، ممکن است تراکتور نیازی به بیمه شخص ثالث نداشته باشد چون در مزارع تردد دارد. اما نکته مهم اینجاست که طبق قانون مالک هر وسیله نقلیه موتوری زمینی باید برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کند.

بیمه شخص ثالث تراکتور

اهمیت وجود بیمه شخص ثالث تراکتور

قیمت یک تراکتور حداقل از 500 میلیون تومان شروع شده و در برخی موارد با توجه به قابلیت‌ها و مدل، ممکن است قیمتی بالاتر از 1 میلیارد نیز داشته باشد. اگر دستگاه وارداتی مانند کمباین خریداری شود، قیمت حتی می‌تواند به 4 الی 5 میلیارد نیز برسد.

به دلیل ناهمواری مزارع و گاهی آسفالت نبودن مسیر، وجود دره در مسیر مزارع و عوامل دیگر، سرنشین تراکتور در معرض آسیب زیادی قرار دارد. از طرفی کنترل و راندن این وسیله هیچ شباهتی به وسایل‌نقلیه دیگر ندارد. بنابراین این دستگاه و سرنشین آن در معرض خطر هستند.

البته نباید احتمال بروز آتش‌سوزی در مزارع و در نتیجه وارد آمدن آسیب جدی به تراکتور و کمباین را نادیده گرفت. با توجه به قیمت بالای این وسیله و خطرات احتمالی، با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانید برای خرید بیمه تراکتور اقدام کنید. به این ترتیب می‌توانید با خیالی آسوده از تراکتور در مزارع خود استفاده کنید چون می‌دانید در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه‌گر خسارت وارده را پرداخت خواهد کرد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث تراکتور چیست؟

بیمه شخص ثالث کمباین نیز مانند دیگر وسایل‌نقلیه موتوری موارد مختلفی را پوشش می‌دهد. نوع پوشش‌ها در واقع تعیین‌کننده این موضوع هستند که بیمه تراکتور چقدر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت بیمه می‌توانید مقاله قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402 و نحوه محاسبه آن را در بلاگ ازکی بخوانید.

بیمه شخص ثالث کمباین

با توجه به اهمیت بیمه تراکتور، کشاورزان با توجه به صلاحدید خود می‌توانند نوع پوشش‌ها را انتخاب کنند. در میان تمام این پوشش‌ها، موارد زیر از جمله مهم‌ترین‌ها هستند.

  • جبران خسارات‌های جانی وارده به سرنشینان که شامل فوت و نقض‌ عضو خواهد بود. میزان خسارت هر سال و بر اساس دیه انسان کامل تعیین می‌شود.
  • پرداخت خسارت‌های مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی که مبلغ آن مطابق با سقف خسارت بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود.

سقف خسارت بیمه شخص ثالث به نوع پوشش‌هایی بستگی دارد که یک بیمه‌گزار انتخاب می‌کند. برای انتخاب بهترین پوشش‌های بیمه‌ای می‌توانید مقاله راهنمای کامل سقف تعهد بیمه شخص ثالث و اهمیت افزایش آن را در بلاگ ازکی بخوانید.

قیمت بیمه تراکتور چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشاورزان، قیمت بیمه شخص ثالث تراکتور است. آن‌ها معتقدند که یک تراکتور مانند ماشین‌های شخصی و کامیون‌ها در جاده‌های اصلی و شلوغ تردد ندارد و بنابراین حق بیمه شخص ثالث تراکتور باید کمتر از این وسایل باشد. به ‌همین دلیل خرید بیمه تراکتور برای تمامی کشاورزان چالشی بزرگ خواهد بود. اما به‌هرحال، تمامی کشاورزانی که تراکتور یا کمباین دارند باید برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

بیمه شخص ثالث ماشین آلات کشاورزی

غیر از نوع پوشش‌ها، عوامل دیگری نیز در محاسبه بیمه شخص ثالث تراکتور نقش دارند که در ادامه بررسی خواهند شد.

طرح‌های بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تراکتور

طرح‌های بخشودگی جریمه دیرکرد در مناسبت‌های مختلفی اجرا می‌شوند. این طرح در واقع برای تشویق کشاورزانی است که در موعد مقرر برای تمدید بیمه شخص ثالث دستگاه خود اقدام نکرده‌اند. طبق این طرح، در یک بازه زمانی مشخص، تمامی جریمه‌های دیرکرد بیمه تراکتور بخشیده شده و در نتیجه کشاورزان می‌توانند با هزینه کمتری برای خرید بیمه تراکتور اقدام کنند. با اجرای طرح بخشودگی، دیگر نیازی به پرداخت جریمه نبوده و کشاورزان تنها باید هزینه بیمه شخص ثالث تراکتور را با توجه به نوع پوشش‌های انتخابی پرداخت کنند.

تخفیف عدم تصادف و خسارت ناشی از آن

تخفیف عدم تصادف و خسارت ناشی از آن تنها به وسایل‌نقلیه‌ای تعلق می‌گیرد که در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه، دچار حادثه نشده و در نتیجه خسارتی از بیمه‌گر دریافت نکرده‌اند. این کشاورزان می‌توانند در زمان خرید و تمدید بیمه تراکتور از این نوع تخفیف استفاده کنند تا هزینه‌های آن‌ها کاهش پیدا کند. این تخفیف با هدف تشویق کشاورزان برای رانندگی ایمن‌تر و در نتیجه تمدید بیمه شخص ثالث با هزینه پایین‌تر طراحی شد.

تخفیف بیمه شخص ثالث تراکتور توسط شرکت‌های بیمه‌گر

شرکت‌های بیمه نیز تخفیفاتی برای انواع بیمه‌های شخص ثالث و بیمه بدنه در نظر می‌گیرند. این تخفیفات شامل حال ماشین‌های سنگین، تراکتور و کمباین نیز می‌شود. با توجه به اینکه طرح تخفیفات شرکت‌های بیمه با یکدیگر متفاوت است، بنابراین لازم است به سایت شرکت بیمه‌گر مراجعه کنید.

جالب است بدانید که شرایط طرح بخشودگی جرایم دیرکرد تا حدودی در مورد تخفیفات بیمه نیز صدق می‌کند. به این مفهوم که شرکت‌های بیمه‌گر در مناسبت‌های خاص به‌منظور ترغیب مشتریان خود برای خرید و تمدید بیمه، تخفیفات دوره‌ای در نظر می‌گیرند. بنابراین کشاورزان می‌توانند برای استعلام بیمه شخص ثالث تراکتور اقدام و این نوع بیمه را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

بیمه شخص ثالث کمباین

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه شخص ثالث تراکتور

همان‌طور که اشاره شد خرید بیمه شخص ثالث تراکتور اجباری است و تمامی کشاورزانی که ماشین‌الات کشاورزی دارند باید برای خرید و تمدید به‌موقع این بیمه اقدام کنند. بعد از استعلام بیمه شخص ثالث کمباین و در نظر گرفتن تخفیفاتی که در بخش قبلی اشاره شد، قیمت بیمه شخص ثالث تراکتور هر کشاورز مشخص می‌شود. پس از محاسبه بیمه شخص ثالث، کشاورزان باید مدارک زیر را به شرکت‌ بیمه‌گر مورد نظر خود ارائه کنند.

  • مدارک شناسایی بیمه‌گزار
  • تقاضانامه‌ کتبی بیمه‌گزار
  • تصویر بیمه‌نامه قبلی در صورت وجود
  • سند تراکتور
  • الحاقیه فسخ بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی
  • اصل برگه اسقاط خودرو فرسوده

مشکل کشاورزان با بیمه ماشین آلات کشاورزی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که کشاورزان با خرید بیمه تراکتور دارند، یکسان بودن هزینه بیمه شخص ثالث تراکتور با خودروهای شهری یا تعرفه برابر با خودروهای شهری است. اکثر کشاورزان معتقدند که حق بیمه تراکتور نباید با حق بیمه شخص ثالث خودروهایی مانند کامیون یا خودروهای سواری یکسان باشد. آن‌ها معتقدند که تراکتور مانند خودروهای شخصی و کامیون‌ها دارای چندین سرنشین نبوده و از طرفی در خیابان‌های شلوغ شهر‌ها، تردد نمی‌کنند. با توجه به اینکه تراکتور تنها یک سرنشین دارد، کشاورزان می‌گویند که قیمت بیمه شخص ثالث کمباین و ماشین‌الات کشاورزی باید کمتر از خودروهای شخصی باشد.

اما نکته مهمی که کشاورزان به آن توجه نمی‌کنند، ریسک‌ بالای خطرات برای سرنشینان ماشین‌های سنگین مانند تراکتور است. در واقع می‌توان گفت که بیمه ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتور و کمباین حتی مهم‌تر از بیمه خودروهای شخصی است. چون میزان خساراتی که این وسایل سنگین به خودروهای دیگر در یک حادثه وارد می‌کنند، بیشتر است.

بیمه شخص ثالث تراکتور و کمباین

گواهی نامه ویژه برای صدور بیمه ماشین آلات کشاورزی

یکی از مدارکی که کشاورزان باید برای خرید بیمه تراکتور ارائه کنند، گواهی‌نامه ویژه است. متاسفانه بسیاری از کشاورزان از دریافت این گواهی‌نامه خودداری کرده و زمان را از دست می‌دهند. چون هرچقدر دیرتر برای دریافت آن اقدام کنند به همان نسبت خرید بیمه تراکتور به تعویق خواهد افتاد.

یکی از اصلی‌ترین شروط برای جبران خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی و تصادفات تراکتور، گواهی‌نامه ویژه است. دریافت این گواهی‌نامه حدود 6 ماه زمان می‌برد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از کشاورزان برای دریافت آن اقدام نمی‌کنند.

آیا در صورت سقوط تراکتور یا کمباین به دره، بیمه ثالث خسارت را پرداخت می‌کند؟

با توجه به قرارگیری مزارع کشاورزی در مناطق مختلف، ممکن است مسیر دسترسی به این مزارع از کنار دره‌ بگذرد. بنابراین خطر سقوط تراکتور یا کمباین در دره وجود دارد. در شرایطی که حادثه سقوط با خسارت جانی همراه باشد، خسارت‌های وارده طبق پوشش‌های بیمه شخص ثالث به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد.

توجه داشته باشید که سقوط تراکتور و کمباین از یک ارتفاع و به داخل دره با خسارت مالی نیز همراه است. یعنی تراکتور و کمباین دچار خسارت مالی خواهند شد. با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث تنها خسارات جانی را پوشش می‌دهد، کشاورزان برای جبران خسارات مالی باید برای خرید بیمه بدنه اقدام کنند.

در صورت خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه، شرکت بیمه‌گر موظف است تمامی خسارات وارده شامل خسارات جانی و مالی را پرداخت کند. این خسارات در صورت مقصر بودن راننده نیز قابل جبران خواهد بود. برای خرید بیمه بدنه تراکتور و ماشین‌های سنگین، می‌توانید به سایت ازکی مراجعه کنید.

خرید بهترین بیمه شخص ثالث تراکتور

اکنون که با اهمیت و ضرورت خرید بیمه شخص ثالث تراکتور و دیگر ماشین‌های سنگین کشاورزی آشنا شدید، باید هر چه زودتر برای استعلام قیمت و خرید اقدام کنید. همان‌طور که اشاره شد، بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی وارده را مطابق با پوشش‌های خریداری شده، جبران خواهد کرد. با توجه به احتمال بالای بروز حوادث برای تراکتور و کمباین و هزینه بالای خسارت‌های بدنی، بهترین کار انتخاب پوششی مناسب خواهد بود. پیشنهاد می‌شود در کنار بیمه شخص ثالث، برای خرید بیمه بدنه نیز اقدام کنید تا خسارت‌های مالی نیز جبران شوند.

سوالات متداول

بیمه شخص ثالث تراکتور چه مواردی را پوشش می‌دهد؟ بیمه شخص ثالث ماشین‌آلات کشاورزی، خسارات جانی و مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی را جبران خواهد کرد.

آیا خرید بیمه تراکتور اجباری است؟ بله. مانند تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی، مالکان تراکتور نیز باید برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

چه مدارکی برای خرید بیمه شخص ثالث ماشین‌آلات کشاورزی لازم است؟ اصل و کپی مدارک شناسایی مالک، تقاضانامه کتبی بیمه‌گزار، سند تراکتور و گواهی‌نامه ویژه باید ازائه شود.

دریافت مدرک گواهی‌نامه ویژه برای صدور بیمه تراکتور و کمباین چقدر زمان می‌برد؟ دریافت گواهی‌نامه ویژه حدود 6 ماه زمان می‌برد.

قیمت بیمه تراکتور چقدر است؟ قیمت بیمه تراکتور به نوع پوشش‌هایی که کشاورز در قرارداد خود انتخاب می‌کند بستگی خواهد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا