بیمه شخص ثالث

راهنمای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث 1401 با پوشش مالی مناسب

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای تمام وسایل نقلیه موتوری است و مالکان این وسایل باید این بیمه را برای خودرو، موتورسیکلت و هرگونه وسیله نقلیه موتوری دیگری که دارند خریداری کنند. با گران شدن این بیمه، انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث با قیمت مناسب تبدیل به یکی از مشکلات مردم شده است. در این مقاله ابتدا عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث را بررسی و سپس روش‌های خرید بهترین و ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را معرفی می‌کنیم.

کدام بیمه شخص ثالث بهتر است؟

داشتن بیمه‌نامه ثالث نه فقط به دلیل اجباری بودن بیمه ثالث بلکه به خاطر امکان جبران خسارت‌های مالی و جانی به افراد دیگر بسیار مهم است. خرید بیمه شخص ثالث برای خودرو از این جهت که هزینه‌‌های خسار‌ت‌های جانی و مالی در تصادف‌ها را پوشش می دهد ضروری است. بهترین بیمه شخص ثالث برای ماشین بیمه‌ای است که برای خریدار خدماتی مانند خرید یا تمدید آنلاین بیمه، بیمه‌ ثالث مدت‌دار و حتی پرداخت خسارت سیار را فراهم کند. همچنین یک بیمه شخص ثالث خوب باید سقف پوشش تعهدات مالی مناسبی نیز داشته باشد. در ادامه مقاله همه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث چه مواردی اهمیت دارند؟

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث در تمام شرکت‌ها یکسان هستند و به همین دلیل قیمت این بیمه در تمام شرکت‌ها برابر است و یا تفاوت بسیار کمی دارد. بنابراین در زمان خرید بهترین بیمه شخص ثالث بهتر است در کنار قیمت به موارد زیر نیز توجه کنید.

توانگری مالی شرکت بیمه برای بهترین بیمه خودرو

توانگری مالی شرکت‌های بیمه در سال 99 طبق جدول زیر است.

نام شرکت نسبت توانگری سطح توانگری
ما 184 1
ملت 279 1
سرمد 147 1
 پاسارگاد 219 1
ایران 71 2
نوین 114 1
سامان 101 1
کارآفرین 177 1
البرز 138 1
آسیا 120 1
سینا 90 2
تعاون 159 1
معلم 77 2
رازی 102 1
دانا 122 1
پارسیان 129 1
کوثر 127 1
دی 208 1
تجارت نو 150 1
زندگی خاورمیانه 926 1

توانگری سطح یک و دو نشان دهنده‌ی توانمندی شرکت در پرداخت خسارت است. در حالی که توانگری سطح چهار نشان می‌دهد شرکت در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و با چالش‌های مالی بسیاری روبه رو است. بیمه‌ آسیا, دانا, پارسیان و البرز علاوه بر این که تعداد بیمه‌نامه‌ بیشتری فروخته اند از توانگری مالی بالایی در مقایسه با سایر بیمه‌ها برخوردار اند.
بر اساس آمار منتشر شده در سالنامه 98 بیمه‌ سامان، پاسارگاد، آسیا، ما، ملت و البرز همچنان توانگری مالی بالای خود را حفظ کرده اند. حفظ ثبات، کاهش زیان انباشته و ضریب خسارت پایین از عواملی است که توانگری مالی این شرکت‌ها را در سطح یک حفظ کرده است.

تعداد مراکز پرداخت خسارت

در جدول زیر می‌توانید تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت‌های مختلف را ببینید. به طبع هرچه تعداد مراکز پرداخت خسارت بیشتر باشد، دسترسی به این مراکز ساده‌تر خواهد بود و می‌توانید در صورت وقوع حادثه راحت‌تر خسارت خود را دریافت کنید.

نام شرکت تعداد شعب
بیمه ملت 211
بیمه ایران 120
بیمه پارسیان 60
بیمه آسیا 46
بیمه دانا 78
بیمه پاسارگاد 62
بیمه رازی 39
بیمه نوین 54
بیمه سامان 58
بیمه البرز 54
بیمه سرمد 19
بیمه معلم 58
بیمه کارآفرین 54
بیمه دی 49

پرداخت خسارت سیار

داشتن پرداخت خسارت سیار یکی از مهم‌ترین مزایا برای شرکت‌های بیمه است. پرداخت خسارت سیار یا همان پرداخت خسارت در محل، فرایند ارزیابی و پرداخت خسارت را برای مردم آسان می‌کند و همین امر می‌تواند در انتخاب بهترین بیمه ماشین تاثیر بسزایی داشته باشد. در جدول زیر وضعیت پرداخت خسارت سیار شرکت‌های بیمه مشخص شده است.

چه عواملی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند؟

قیمت بیمه شخص ثالث معمولا در یک بازه مشخص قرار دارد و توسط بیمه مرکزی تصویب می‌شود. با این وجود برخی عوامل در تغییرات جزیی نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند.

نرخ دیه سال 1401

نرخ دیه یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث است. تمامی پوشش‌های بیمه شخص ثالث بر اساس قیمت دیه تعیین می‌شوند. پوشش جانی ثالث 1401 برابر با دیه کامل در ماه حرام یعنی 640 میلیون تومان و پوشش حوادث راننده برابر با دیه کامل در ماه عادی (غیر حرام) یعنی 480 میلیون تومان است. پوشش مالی نیز حداقل مبلغ یک‌چهلم دیه یعنی 16 میلیون تومان و حداکثر 320 میلیون تومان است.

سطح پوشش مالی بیمه شخص ثالث

پوشش مالی بیمه شخص ثالث می‌تواند بین 16 میلیون تا 320 میلیون تومان باشد. هرچه سقف پوشش مالی افزایش پیدا کند مبلغ بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. نرخ مصوب بیمه مرکزی بر اساس کمترین میزان پوشش مالی یعنی 16 میلیون تومان است.

بهتر است سقف پوشش مالی را از حداقل افزایش دهید تا در صورت وقوع حادثه، احتمال زیان مالی را کاهش دهید. توصیه ما این است که برای داشتن بهترین بیمه شخص ثالث با قیمت مناسب، پوشش مالی 50 میلیون تومان را انتخاب کنید تا هم هزینه افزایش زیادی نداشته باشد و هم ریسک خسارت کمتر شود.

تخفیف عدم خسارت

در صورتی که در مدت اعتبار بیمه شخص ثالث خسارت ایجاد نشود و از بیمه شخص ثالث استفاده نکنید به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت به صورت سالیانه به پلاک خودرو تعلق می‌گیرد. در قانون جدید، با هرسال عدم خسارت، 5 درصد به تخفیف عدم خسارت افزوده می‌شود.

سال
قانون
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
قدیم 10% 15% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 70% 70% 70% 70% 70% 70%
جدید 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50% 55% 60% 65% 70%

از طرفی در صورت خسارت، تمام تخفیف‌ها به صورت یکجا از بین نمی‌رود بلکه طبق جدول زیر کاهش می‌یابد.

تعداد خسارت / نوع خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
مالی 20 واحد 30 واحد 40 واحد
بدنی 30 واحد 70 واحد 100 واحد

جریمه دیرکرد

در صورتی که بیمه شخص ثالث خود را به موقع تمدید نکنید مشمول جریمه دیرکرد می‌شوید. این جریمه با توجه به نوع خودرو و به صورت روزانه تعیین می‌شود. مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1400 طبق جدول زیر است.

نوع خودرو مبلغ جریمه دیرکرد
سواری -کمتر از چهار سیلندر 5,308
سواری -پیکان، پراید و سپند 6,286
سواری -سایر چهار سیلندرها 7,390
 سواری -بیش از چهار سیلندرها 8,270
موتورسیکلت گازی 1,318
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1,610
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 1,768
موتورسیکلت سه چرخ 1,902
بارکش تا 1 تن 6,503
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 7,830
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 9,911
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 12,698
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن 14,776
بارکش بیش از 20 تن 15,660

ارزانترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت های بیمه ارائه می‌دهند؟

نرخ بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود و نرخ بیمه شخص ثالث در پوشش‌های پایه بین شرکت‌های مختلف بیمه برابر است. این نرخ با توجه به کاربری خودرو، نوع خودرو، تعداد سرنشین و … تعیین می‌شود. جدول زیر نرخ بیمه شخص ثالث 1401 مصوب بیمه مرکزی است.

نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱

بهترین بیمه شخص ثالث از نظر مردم

شرکت‌های بیمه هرسال توسط بیمه مرکزی بررسی می‌شوند و عواملی مانند تعداد بیمه فروخته شده، تعداد خسارت پرداختی، مبلغ خسارت پرداختی و … در این شرکت‌ها بررسی می‌شود. تمامی این اطلاعات در سالنامه بیمه مرکزی موجود هستند.

به طور کلی میزان رضایت از پرداخت خسارت کمترین امتیاز را در بین شاخص‌های ارزیابی شرکت‌ها دارد چراکه در اکثر موارد، مردم از مبلغی که به عنوان خسارت تعیین شده است رضایت ندارند. این امر می‌تواند به دلیل شناخت کم مردم از این صنعت باشد. با این وجود برخی از شرکت‌ها مانند بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه سرمد، بیمه رازی و … بیشترین تعداد فروش را در زمینه بیمه شخص ثالث دارند.

مقایسه و خرید آنلاین بهترین بیمه شخص ثالث از ازکی

ممکن است انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث با وجود شرایط و عوامل مختلف فرایندی پیچیده به نظر برسد اما با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه اصلا سخت نخواهد بود. ما در ازکی به دنبال افزایش آگاهی شما نسبت به بیمه و ارائه بهترین خدمات در این زمینه هستیم.

شما می‌توانید با مراجعه به مجله ازکی از انواع شرایط مختلف بیمه آگاه شوید و سپس با مراجعه به سایت ازکی و وارد کردن اطلاعات خود، بیمه مورد نظر خود را استعلام و خریداری کنید. همچنین بهتر است بدانید که همکاران ما در ازکی به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما هستند و در هر مرحله‌ای از خرید یا بعد از خرید بیمه که نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

45 دیدگاه

 1. باسلام وخسته نباشین من فروردین سال ۹۹ بیمه نام تموم میشه اول کی باید اقدام کنم برای خرید چون میخوام ازسایت شماخرید کنم به خاطر تخفیفش دوم جای هست بفهمیم شما زیرمجموعه بیمه مرکزی هستین البته جسارت نشه این سوال میکنم بخدا باهزاربدبختی همین پولوجورکردم وبرای اولین بارهست دارم اینترنتی خرید میکنم باتشکر ازسایت خوبتون

  1. سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز بهتره که شما یکی دو روز قبل از تموم شدن بیمه تون برای تمدیدش اقدام کنید.
   ضمنا ما صدور بیمه ها رو از طریق خود شرکت های معتبر بیمه انجام میدیم. از نظر اعتبار بیمه خیالتون راحت باشه

  1. سلام دوست عزیز.
   طبق آخرین آمار بیمه مرکزی که برای سال 98 هست، توانگری بیمه دی سطح 2 نوشته شده. لطفا یک بار دیگه با دقت جستجو کنید

  2. بیمه دی نابوده افتضاحه. من پدر و مادرم، پدر و مادر شهید هستند بیچاره ها هر چی پرداخت می کنند بیمه دی چیزی بهشون نمیده و بدتر از اون اگر شما تو شیراز توانستید یک روز پای تلفن بشینید با یه نفر تو این بیمه صحبت کنید من بهتون جایزه می دم. حتی موبایل رئیس اون را می دهم اگر تونسیتد وادارش کنید به جواب تلفن یا پیام.

 2. با سلام و خسته نباشید
  بنده بازنشسته هستم ، آیا میتونم تخفیف بگیرم

  میدونم میشه اقساطی پرداخت کنم ، منتهی من دنبال تخفیف هستم

  ممنون

  1. سلام ممنون از شما.
   خیر متاسفانه توی بیمه ثالث تخفیفی به جز تخفیف عدم خسارت وجود نداره

  2. بیمه ملت اقساط ۱۱ماهه دارد بدون ریالی اضافه.
   نمی دانم نحوه پرداخت خسارات خوبه یا بد.ولی اقساطی برای بازنشسته بدون پیش پرداخت بیمه می کند

 3. چرا بیمه کوثر برای شخص ثالث حق بیمه خیلی کمتر از شرکتهای دیگه میگیره؟ مثلا برای حد اکثر پوشش مالی. حق بیمه دو نیم میلیون میگیره. ولی بقیه شرکتها چهار و نیم میلیون قیمتشونه!!!!!

  1. با سلام.
   حق بیمه پایه بیمه کوثر هم مثل بقیه بیمه هاست. ولی توی پوشش های بالاتر بیمه ارزون تریه. چون این شرکت نسبتا تازه تاسیسه و به دنبال افزایش فروشه، حق بیمه ها رو ارزون تر در نظر میگیره

 4. سطح توانگری بیمه رازی یک و 102 درصده
  چرا آمار و ارقام جدید رو قرار نمیدین؟؟؟

  1. خیر دوست عزیز. آخرین سطح توانگری که به صورت رسمی اعلام شده، مربوط به سال 98 هست و بر اساس اون، توانگری بیمه رازی 71 و در سطح دو قرار داره

   1. سلام خانم پور مقدم ببخشید امروز 1401/10/18ماشین پراید مدل 91 با 50 درصد تخفیف در دفتر بیمه ایران دو ملیون تومان برای شخص ثالث پرداخت کردم ولی شرکت های اینترنتی یک میلیون وپانصد هزار هستش این اختلاف مبلغ برای چیست برای من خیلی پوله کاش قبلش چک میکردم خدا نگذره از کسانی که سو استفاده میکنن

    1. علی عزیز سلام
     احتمالا این اختلاف به خاطر سقف پوشش مالی هست، آیا قیمت‌ها رو با پوشش مالی یکسان مقایسه کردید؟

 5. سلام بیمه کوثر تخفیفات خوبی بابت شخص ثالث میده آیا خدماتش در حد بیمه ایران هست و خسارت گرفتن از این بیمه درد ساز نیست؟میخوام بیمه کوثر بخرم مرددم

  1. سلام دوست عزیز
   بیمه کوثر از بیمه‌های جدید هست و اطلاعاتش در سالنامه بیمه مرکزی هنوز کامل نشده. با این وجود میزان فروش خوبی داشته و در نهایت بستگی به انتخاب خودتون داره.

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به انتخاب خودتون داره ولی به طور کلی از نظر پرداخت خسارت تفاوتی ندارن ولی بیمه ایران شعب بیشتری در سراسر کشور داره و خدمات رسانیش در شهرستانها بیشتر هست.

   1. به نظر بنده که چندین بار کارم به بیمه افتاده بدترین بیمه ایران و بیمه رازی هست تو خسارت دادن و جواب گوی… بهترین بیمه دانا…

 6. سلام بیمه رازی چند درصد از هزینه بیماران سرطانی را متقبل میشود.ممنون میشوم پاسخ دهید

  1. سلام دوست عزیز
   منظور شما کدوم بیمه رازی هست؟ بیمه عمر یا تکمیلی؟ به هر شکل بستگی به پوشش بیمه شما داره ممکنه اصلا این پوشش رو نداشته باشین.

  1. همراه عزیز سلام
   شما با عضویت در سامانه بازاریابی ازکی می‌توانید بدون دردسرهای گرفتن نمایندگی از تمام شرکت‌های بیمه، بیمه بفروشید. برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر برید:
   https://www.azki.com/bazaryabi

  2. سلام من هر ساله بیمه ماشینم رو بیمه ایران تمدید می کردم
   امسال میخوام سامان بیمه کنم
   آیا سامان توانایی بیمه ایران رو داره؟

 7. ۱۲ اسفند۱۴۰۰بیمه نامه شخص ثالث از اپلیکیشن ازکی خریداری کرم، و تمام مدارکم کامل هستند
  برای الحاقیه که باید خودشان بگیرند چون خرید قبلی بیمه نامه ی قبلی را از همین شرکت گرفته بودم
  الان که ۱۴ اسفند هست متاسفانه هنوز پیگیر نبودند و بیش از ۳۰دفعه تماس گرفتم و نتیجه ای نگرفتم و از این بابت بسیار شاکی هستم

  1. سعید عزیز سلام
   بابت ناهماهنگی که برای شما ایجاد شده است عذر می‌خواهیم. لطفا شماره‌ پیگیریتون رو برامون بنویسید تا پیگیری‌های لازم را انجام بدهیم.

 8. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب سوالم رو بدید
  بهترین شرکت بیمه برای بیمه شخص ثالث وبیمه بدنه ماشین کدوم هست؟؟آیا بیمه ایران بهتره یا بینه تعاون؟

  1. همراه عزیز سلام
   بستگی به اولویت‌های شما دارد اما در کل مشتری‌های بیمه ایران بیشتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا