مزایا و نکات مهم خرید بیمه عمر

مزایا و نکات مهم خرید بیمه عمر | چرا به بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیاز داریم ؟

بیمه عمر یک سرمایه‌گذاری مطمئن با سود تضمینی است که علاوه بر پرداخت سود علی‌الحساب به سپرده‌گذار، شامل پوشش‌های بیمه‌ای بسیاری نیز می‌باشد. در این مقاله به مزایا و نکات مهم خرید بیمه عمر می‌پردازیم.

 بیمه عمر بلندمدت یکی از پرطرفدارترین انواع بیمه در سراسر جهان است که با استفاده از یک برنامه سرمایه‌گذاری امن، روز به روز طرفدارن بیشتری را به خود جلب می‌کند. در کشورهای پیشرفته‌ای مانند ژاپن و امریکا 98% مردم بیمه عمر دارند.


برای دسترسی سریع‌تر به مطالب مورد نظر، بر روی باکس دلخواه کلیک کنید.چرا به بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیاز داریم ؟

طبق تحقیقات، فجایع مالی به 4 دسته کلی تقسیم شده‌اند:

  • مرگ زودهنگام
  • از کاراُفتادگی
  • رکود اقتصادی
  • نداشتن پس انداز

بیمه عمر درواقع راهکاری برای مقابله با این مشکلات مالی و اقتصادی است که ممکن است گریبان‌گیر هر فرد و جامعه‌ای شود. افراد دوراندیش و آینده نگر با هر توان مالی، با پس‌انداز مبلغی به صورت ماهانه یا سالانه تحت عنوان حق‌بیمه، علاوه بر یک اندوخته مالی مطمئن برای آینده خود، از امکانات و پوشش‌های بیمه عمر نیز برخوردار خواهند شد.

نکات مهم خرید بیمه عمر

بیمه عمر برای همه‌ی ما بیمه‌ای ضروری است، در این بخش قصد داریم، به بررسی برخی از مزایا و نکات مهم خرید بیمه عمر که هنگام تهیه بیمه باید به آنها توجه کنیم بپردازیم.

پوشش بیمه‌ای مناسب با شرایط و نیازهای خود انتخاب کنیم

مهمترین نکته‌ای که در هنگام خرید بیمه عمر باید به آن توجه داشته باشیم، انتخاب پوشش بیمه‌ای متناسب با شرایط ماست؛ انتخاب درست، با تحقیق و بررسی و همچنین از طریق کمک گرفتن از یک مشاور آگاه امکان‌پذیر است.

می‌توانید با توجه به شرایطی که دارید، پوشش‌ها و تعهدات مناسب را انتخاب کنید، دقیقا مصداق بارز ضرب‌المثل یک تیر و دونشان، در این صورت شما هم یک سرمایه‌گذاری مناسب انجام داده‌اید و هم از پوشش‌های بیمه عمر بهره‌مند می‌شوید.

پوشش سرطان، سکته و پیوند اعضای بدن با پوشش امراض خاص

همانطور که گفته شد انتخاب پوشش‌های مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ آیا می‌دانید با پرداخت حق بیمه اضافه میتوان پوشش بیماری‌های خاص را خریداری نمود و از مزایای این طرح بهره‌مند شد؟ مثلا در صورتی‌که بیمه‌شده در طول مدت بیمه‌نامه به دلیل هرگونه عارضه جسمی و یا اختلال در عملکرد طبیعی اعضا بدن که در اثر بروز سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی (کرونر) و پیوند اعضای اصلی بدن (مطابق تشخیص پزشک معتمد شرکت بیمه) دچار شده باشد، جبران غرامت و حمایت از بیمه‌شده تحت پوشش امراض خاص قرار می‌گیرد.

  •  البته این پوشش مشروط بر ابتلای بیمه‌شده به این بیماری‌ها قبل از سن ۶۰ سالگی و بعد از عقد قرارداد بیمه عمر می‌باشد.
حتما بخوانید:  بیمه عمر  و آتیه فرزندان ؛ تکیه‌گاه امروز و روشنی فردا

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی

بارها و بارها شنیده‌ایم که «حادثه هرگز خبر نمی‌کند» شاید در نگاه اول این یک شعار قدیمی و از مُد افتاده باشد اما هیچ کسی نمی‌تواند این واقعیت را نادیده بگیرد. اگر حس امنیت و آرامش برای شما اهمیت دارد استفاده از پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی بیمه عمر می‌تواند تا حد زیادی دغدغه‌های فکری شما را کم کند. در صورت بروز حادثه و ازکارافتادگی کامل و دائم، از پرداخت حق بیمه معاف می‌شوید و یا اگر دچار نقص عضو شدید، می‌توانید ۵۰% سرمایه فوت خود را دریافت کنید، تصور کنید اگر سرمایه فوت شما 300 میلیون تومان است در صورت نقص عضو 150 میلیون به شما پرداخت می‌شود.

با وجود بیمه تأمین اجتماعی چه نیازی به بیمه عمر هست؟

شاید سؤال بسیاری از ما همین باشد که وقتی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستیم چه نیازی به بیمه عمر داریم؟

بیمه تأمین اجتماعی و بیمه عمر تفاوت‌های زیادی با هم دارند؛ بیمه تأمین اجتماعی جنبه درمانی دارد و بیمه عمر جنبه سرمایه‌گذاری و آینده نگرانه. در حالت کلی می‌توان گفت، بیمه‌ی عمر می‌تواند مکمل بیمه تأمین اجتماعی باشد.

با یک مثال ساده به بررسی ضرورت بیمه عمر حتی با وجود بیمه تأمین اجتماعی خواهیم پرداخت: بیمه تأمین اجتماعی در صورت فوت شخص بیمه‌شده مبلغ بسیار ناچیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان به بازماندگان وی پرداخت می‌کند! درصورتی‌که با داشتن بیمه عمر، شخص بیمه‌شده حتی اگر تنها یک قسط از حق بیمه را پرداخت نموده باشد، در صورت فوت، بیمه تا ۳ برابر سرمایه فوت را به بازماندگان وی پرداخت می‌کند.

نکات مهم خرید بیمه عمر

خرید بیمه عمر

خرید بیمه عمر جدید از یک شرکت بیمه جدید یا افزایش سرمایه در بیمه عمر

از نکات مهم خرید بیمه عمر این است که باید در نظر گرفت؛ در صورتی که هدف شما سرمایه‌گذاری مالی برای آینده خود، همسر و یا فرزندانتان است می‌توانید با توجه به شرایط پرداخت مالی خود از چند شرکت، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری با ضریب سرمایه‌گذاری بالا خریداری نمایید.

اما اگر هدف شما استفاده از سرمایه فوتِ بیمه عمر است باید به این نکته توجه داشته باشید که طبق قوانین، سقف و حداکثر میزان سرمایه فوت برای هر فرد مبلغ 500 میلیون تومان است و از طریق بیمه مرکزی قابل استعلام است و استفاده از سرمایه فوتِ بیشتر از 500 میلیون تومان ممکن نیست.

آیا میدانید که برای جلوگیری از اثرات تورم در کاهش ارزش پولی که پس‌انداز می‌کنیم، می‌توانیم هرسال درصدی به‌عنوان حق بیمه پرداختی و یا سرمایه فوت اضافه کنیم؟ ما می‌توانیم به‌صورت سالیانه ۵ تا ۲۵ درصد به مبلغ حق‌بیمه پرداختی و یا به صورت ضریب تعدیل به سرمایه فوت اضافه کنیم. (افزایش این در صد در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است).

حتما بخوانید:  شرایط وام بیمه عمر | از بیمه عمر خود بدون ضامن و وثیقه وام بگیرید.

در هنگام خرید بیمه عمر حتما با یک مشاور آگاه و بی‌طرف در این زمینه مشورت نمایید.


مبلغ حق‌بیمه مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

از نکات مهم خرید بیمه عمر حتما باید به این نکته توجه داشته باشیم که هرگز فراتر از قدرت مالی خود وارد سرمایه‌گذاری بیمه عمر نشویم، زیرا همیشه این امکان وجود دارد که با یک بحران مالی و اقتصادی مواجه شویم و نتوانیم حق بیمه خود را پرداخت نماییم و در نهایت از بیمه خود منصرف خواهیم شد؛ توجه به این نکته ضروری است که بیمه عمر حداقل ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد تا به سوددهی برسد، و اگر در سال‌های اول و دوم بیمه‌نامه خود مجبور به بازخرید بیمه عمر شویم متضرر شده‌ایم.

در هنگام خرید بیمه عمر به آن به دید یک سرما‌یه‌گذاری بلندمدت (۱۰ الی ۲۰ ساله) نگاه کنیم، اما اگر قصد سرمایه‌گذاری سودآور کوتاه مدت داریم قطعا سرمایه گذاری در بانک یا خرید سهام ایده بهتری است. و در پست خرید بیمه عمر یا سرمایه‌گذاری در بانک؟! مفصل به آن پرداخته‌ایم.

پر کردن دقیق پرسش‌نامه بیمه عمر

همانطور که می‌دانید از نکات مهم خرید بیمه عمر توجه به پرسش‌نامه است؛ اطلاعات درخواستی در پرسش‌نامه بیمه عمر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، دقت در پر کردن این پرسش‌نامه به بیمه‌گر در ارائه نرخ درست حق‌بیمه کمک بسیاری می‌کند؛ اطلاعات نادرست باعث ارائه نرخ نادرست خواهد شد؛ در صورتی‌که ارائه اطلاعات نادرست از روی عمد باشد، بیمه‌نامه باطل خواهد شد و حق بیمه قابل‌برگشت نیست؛ اما اگر عمدی نباشد و از روی عدم آگاهی و سهوا رخ داده باشد، بیمه‌نامه باطل شده و فقط ذخیره ریاضی قابل پرداخت است.

مزایا و نکات مهم خرید بیمه عمر | چرا به بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیاز داریم ؟
4.4 (88.42%) 19 votes
Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *