بیمه موتورسیکلت

نرخ بیمه موتور سیکلت 1402 و نحوه محاسبه آن

فقط در تهران بیش از 75 هزار موتورسیکلت توقیفی در پارکینگ‌های‌ پلیس وجود دارد. موتورسیکلت‌هایی که گاهی تا چندین و چند سال هم دیگر کسی سراغشان نمی‌‌رود. یکی از علت‌های اصلی و مهم توقیف موتورسیکلت‌ها نداشتن بیمه است. متاسفانه با اینکه قانون می‌گوید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها هم اجباری است؛ اما بسیاری از موتورسواران توجهی به خرید و تمدید بیمه موتور خود ندارند. شاید یکی از دلایل بی‌توجهی و پشت گوش انداختن خرید بیمه موتورسیکلت، قیمت آن باشد. اما همیشه رعایت قانون و رانندگی ایمن می‌تواند به کاهش قیمت بیمه موتورسیکلت کمک کند. اگر شما هم می‌خواهید برای موتورتان بیمه شخص ثالث بخرید و می‌خواهید بدانید تخفیف عدم خسارت‌تان چقدر است و تا چه اندازه قیمت بیمه موتور سیکلت 1402 را کم می‌کند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مبلغ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چقدر است؟

درست مثل بیمه شخص ثالث ماشین قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت هم قبل از هرچیزی به مبلغ دیه هرسال بستگی دارد. علاوه بر نرخ دیه قیمت پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ ها روی قیمت نهایی که باید برای آن پرداخت کنیم تاثیر می‌گذارد.

در سال 1402 دیه کامل انسان در ماه حرام یک میلیارد و 200 میلیون تومان و در ماه غیر حرام، 900 میلیون تومان تعیین شده است. هرسال سازمان بیمه مرکزی با توجه به قیمت دیه حداقل و حداکثر مبلغ حق‌بیمه و همین سقف پوشش‌های جانی و مالی‌ را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. سقف تعهدات جانی بیمه ثالث موتور و ماشین معمولا برابر با نرخ دیه انسان کامل در ماه حرام است. اما مبلغ پوشش مالی می‌تواند با انتخاب بیمه‌شده متفاوت باشد.

نحوه محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت 1402

نرخ پایه بیمه موتورسیکلت بر اساس قدرت یا تعداد سیلندر موتور محاسبه می‌شود. معمولا موتورسیکلت‌ها به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • موتور سیکلت گازی؛
 • موتور سیکلت دنده‌ای یک سیلندر؛
 • موتور سیکلت دو سیلندر و بالاتر؛
 • موتور سیکلت دارای سه چرخ و سایدکار.

سایر مواردی که می‌توانند قیمت بیمه موتور را بالا و پایین کنند هم عبارتند از:

 • میزان و مقدار تعهدات مالی بیمه شخص ثالث؛
 • مقدار تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث؛
 • مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث؛
 • مدت اعتبار بیمه شخص ثالث.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث موتور در سال 1402

حداقل سقف تعهدات مالی بیمه ثالث معمولا 2/5 درصد مبلغ دیه هر سال است. یعنی حداقل پوشش مالی بیمه موتورسیکلت در سال 1402، مبلغ 30 میلیون تومان است. حداکثر تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث هم 50 درصد مبلغ دیه ماه حرام محاسبه می‌شود. پس حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 1402 مبلغ 600 میلیون تومان است. معمولا بهتر است با توجه به افزایش قیمت ماشین‌های ساخت داخل و تردد انواع خودروی لوکس در خیابان‌ها، پوشش مالی حداقل ۵۰ میلیون تومانی برای بیمه‌نامه ثالث بخریم.

جدول قیمت بیمه موتورسیکلت 1402

نرخ دیه در سال 1402، حدود 50 درصد نسبت به سال 1401 بیشتر شده است! بر همین اساس قیمت بیمه موتور سیکلت 1402 هم بیشتر از سال گذشته تعیین شده است. جدول تعرفه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌‌ در سال 1402 عبارت است از:

نوع موتورسیکلت مبلغ پایه حق بیمه
گازی 756 هزار تومان
دنده‌ای یک سیلندر 924 هزار تومان
دنده‌ای دو سیلندر به بالا یک میلیون و 15 تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار یک میلیون و 92 تومان

جدول تخفیف بیمه موتورسیکلت در سال 1402

تخفیف عدم خسارت یکی از مهمترین تخفیف‌ های بیمه شخص ثالث موتورسیکلت است. به‌طور کلی اگر در مدت یک‌سالی که بیمه موتور داشته‌اید با رعایت قانون و رانندگی خوب تصادف نکرده‌اید و از شرکت بیمه خسارت نگرفته‌اید، موقع تمدید بیمه‌نامه یک درصد تخفیف برای شما محاسبه می‌شود.

درصد تخفیف عدم خسارت هم به تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه بستگی دارد. به‌طور کلی برای هرسال که خسارت نگرفته‌ باشید، 5 درصد به میزان تخفیف عدم خسارت شما اضافه می‌شود و باید حق بیمه موتورسیکلت کمتری پرداخت کنید. جدول تخفیف عدم خسارت موتورسیکلت در سال 1402، به‌شکل زیر محاسبه می‌شود:

تخفیف عدم خسارت درصد
 سال اول     
سال دوم 10٪
سال سوم 15٪
سال چهارم 20٪
سال پنجم 25٪
سال ششم 30٪
سال هفتم 35٪
سال هشتم 40٪
سال نهم 45٪
سال دهم 50٪
سال یازدهم 55٪
سال دوازدهم 60٪
سال سیزدهم 65٪
سال چهاردم 70٪

نکته مهم اینجاست که تخفیف عدم خسارت فقط تا 14 سال افزایش پیدا می‌کند. یعنی بالاترین درصد تخفیف عدم خسارت 70 درصد است.

جریمه دیرکرد بیمه موتور در سال 1402

همانطور که پیشتر گفته شد، بیمه شخص ثالث برای همه موتورسیکلت‌ها اجباری است. بنابراین اگر تمدید بیمه موتور را پشت گوش بیندازیم ممکن است جریمه پلیس و خلافی موتور سیکلت برایمان ثبت شود که می تواند حتی متجر به توقیف موتور سیکلت شود. در این صورت باید برای ترخیص آن جریمه دیرکرد پرداخت کنیم. مبلغ جریمه دیرکرد بیمه موتور معمولا روزانه محاسبه می‌شود و مقدار آن هم به نوع و مدل موتور بستگی دارد.

جدول جریمه دیرکرد موتورسیکلت در سال 1402 عبارت است از:

نوع موتورسیکلت مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1402
گازی 2073 تومان
دنده‌ای یک سیلندر 2533 تومان
دنده‌ای دو سیلندر به بالا 2782 تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار 2992 تومان

البته جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نهایتا برای یک سال محاسبه می‌شود. یعنی حتی اگر دو سال یا بیشتر است که برای موتور خود بیمه شخص ثالث نخریده‌اید باز هم فقط باید جریمه دیرکرد یک سال را پرداخت کنید.

مقایسه قیمت خرید بیمه موتورسیکلت ارزان از ازکی

با مراجعه به سایت ازکی می‌توانید پوشش ها و قیمت بیمه موتور سیکلت شرکت‌های بیمه مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه موتورسیکلت را با قیمت مناسب خریداری کنید. برای هرگونه سوال درباره استعلام قیمت و خرید بیمه موتورسیکلت می توانید در هر زمان با کارشناسان ازکی تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

نمایش بیشتر

6 دیدگاه

 1. شما نوشتید که بیمه موتور بدون تخفیف ۷۱۱تومن برای تک سیلندر هستش من امسال سومین سال تخفیفمه میشه ۱۵ درصر تخفیف بعد چطور میشه ۸۶۰ تومن
  اصلا اینم هیچی گیریم این قیمت درست نباشه طبق نرخ بیمه امسال که من گشتم و درآوردم بدون تخفیف قیمت بیمه توی یه سایت ۹۴۶ و ۹۲۹ تومنه
  و من ۱۵ درصد از این مبلغ کسر کردم شد به ترتیب ۸۰۴ و ۷۹۰ تومن
  شما چطور محاسبه میکنید ۸۶۰ تومن
  اینارو برای مردم روشن کنید واسه خودتون درصد برمیدارید بعد دل مردم رو خوش میکنید که تخفیف دارن تصادف نکردن؟؟
  منطورم شما نیستیدا کل همه ی شرکت های بیمه منظورمه
  ممنون

 2. اینکه تخفیف بیمه هرساله پنج درصد تا چهارده سال ، مناسبه ماشینه ، نه موتور که بعد ده سال پلیس اونو اسقاطی حساب می‌کنه ، این مقدار تخفیف برا موتور منصفانه نیست ، باید هر سال برا موتور ده درصد تخفیف داده شه ، موتور بعد ده سال ، نه از پارکینگ پس میدن ، و هم اسقاط شدس

  1. مرتضی عزیز سلام
   با خرید موتور جدید می‌توانید تخفیف‌ها رو به اون منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا