دسته‌بندی نشده

نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1401 چقدر است؟ + نحوه محاسبه

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای همه ماشین‌ها و موتورسیکلت‌هاست. در سال 1400 بیش از 23 میلیون بیمه‌نامه شخص ثالث از سوی شرکت‌های بیمه مختلف فعال در کشور صادر شده است. یکی از مهمترین موضوعاتی که همیشه درباره بیمه شخص ثالث سوال می‌شود میزان و مبلغ قیمت بیمه ثالث برای هر سال است. اگر شما هم می‌خواهید بدانید نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ چقدر است، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث سال 1401

معمولا نرخ قیمت بیمه شخص ثالث به مبلغ تعیین شده برای دیه هر سال بستگی دارد. البته عوامل دیگری مثل نوع و مدل ماشین، سال ساخت، کاربری ماشین و همچنین میزان و مبلغ درخواستی برای سقف تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث هم می‌تواند قیمت بیمه شخص ثالث ماشین شما را بالا و پایین کند.

سار عوامل موثر برای محاسبه مبلغ قیمت بیمه شخص ثالث هم عبارتند از:

 • نوع و مدل ماشین (تعداد سیلندر)
 • سال ساخت
 • نوع کاربری ماشین (تاکسی‌های اینترنتی مثل اسنپ، آژانس و تاکسی‌های داخل شهر و خارج شهر بین 10% تا 20% حق بیمه بیشتری نسبت به نرخ پایه دارند.)
 • میزان و مبلغ درخواستی برای سقف تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث
 • مدت اعتبار بیمه شخص ثالث (یک‌ساله یه کوتاه‌مدت)
 • میزان تخفیف عدم خسارت
 • جریمه دیرکرد بیمه‌نامه
 • تعداد و میزان نمره منفی راننده  نرخ حق بیمه برای نمرات منفی رانندگان  30 درصد هم افزایش پیدا می‌کند.)

اگر می‌خواهید بدانید که قیمت بیمه شخحص ثالث برای هر ماشین چگونه محاسبه می‌شود می‌توانید مطلب عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث کدامند؟ را بخوانید.

نرخ دیه سال 1401 چقدر است؟

هر سال رئیس قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم و شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی نرخ دیه را اعلام می‌کند. بر همین اساس نرخ دیه کامل انسان در سال 1401، در ماه‌های غیر حرام یا عادی، 600 میلیون تومان و در ماه‌های حرام، معادل 800 میلیون تومان خواهد بود. نرخ دیه سال 1401 حددو 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 1401

نرخ رسمی بیمه شخص ثالث از طرف سازمان بیمه مرکزی با 21 درصد افزایش قیمت اعلام شده است.

البته معمولا حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 2.5 درصد مبلغ دیه هر سال در ماه حرام است. پس افزایش نرخ دیه سال 1401، حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث از 16 میلیون تومان در سال 1400 به نزدیک 20 میلیون تومان در سال 1401 می‌رسد. براساس قانون برای گرفتن خسارت مالی تا سقف این مبلغ، نیازی به گزارش مقامات انتظامی و کروکی پلیس نیست. البته اگر:

 • هر دو طرف دارای گواهی‌نامه باشند.
 • خسارت جانی اتفاق نیافتاده باشد.

سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث 1401

معمولا حداکثر سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 50 درصد یا نیمی از مبلغ دیه تعیین‌شده برای ماه‌های حرام در هر سال است. پس با وجه به دیه 800 میلیون تومانی ماه‌های حرام سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 1401 هم 400 میلیون تومان است.

اگر می‌خواهید دقیقا بدانید که در سال 1401 سقف پرداخت خسارت توسط بیمه شخص ثالث ماشین چقدر است حتما مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث در 1401 را بخوانید.

مدت اعتبار بیمه در سال جدید

معمولا بیمه‌های شخصص ثالث یک‌ساله صادر می‌شوند. منتها می‌توانید بیمه شخص ثالث مدت‌دار شش‌ماه یا نه‌ماه هم بخرید.

نکته مهم اینکه برای کسانی که شروع اعتبار بیمه نامه آن‌ها قبل از 29 اسفند سال گذشته بوده برای افزایش مبلغ دیه نیاز به الحاقیه ندارند، اما، چون تعهدات مالی بیمه نامه آن‌ها 16 میلیون تومان است اگر مایل باشند می‌توانند افزایش دهند.

یعنی اگر قبل از عید تا در ایام ابتدایی نوروز ۱۴۰۱ بیمه ‌ثالث ماشین‌تان را تمدید کرده‌اید باید بعد از اعلام نرخ جدید از سوی بیمه مرکزی حتما برای دریافت الحاقیه تعهدات مالی بیمه‌نامه اقدام کنید.

تغییرات نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

علاوه بر افزایش 21 درصدی نرخ تعرفه پایه بیمه شخص ثالث در سال 1401، قیمت بیمه شخص ثالث در موارد زیر هم تغییراتی داشته است:

 • به راننده‌های بدون حادثه خسارت‌ساز تا 70درصد تخفیف نرخ قیمت بیمه تعلق می‌گیرد
 • نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگان 30 درصد افزایش پیدا می‌کند
 • نداشتن معاینه فنی هم تا 5 درصد نرخ قیمت بیمه شخص ثالث را بالا می‌برد
 • نرخ حق بیمه رانند‌ه‌هایی کهتخلف حادثه‌ساز داشته‌اند تا 3 درصد افزایش پیدا می‌کند
 • شرکت‌های بیمه ۲.۵% تا ۷% مبلغ خسارت پرداختی در حوادث با خسارات بدنی را از راننده مقصر دریافت کنند.

نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1401

گفتیم که نرخ پایه بیمه ثالث نسبت به سال 1400 حدود 21 درصد افزایش داشته است. یعنی 4 درصد کمتر از نسبت افزایشی نرخ دیه در سال جاری. درواقع تلاش سازمان بیمه مرکزی هرچه کمتر اضافه‌شدن قیمت بیمه‌نامه ثالث بوده است تا همه شهروندان بتوانند راحت‌تر ماشین‌های خود را بیمه کنند.

جدول نرخ بیمه خودرو در 1401

بر اساس اعلام سازمان بیمه مرکزی جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1401 برای انواع مدل‌های ماشین‌‌‌های مختلف عبارت است از:

وسیله نقلیه مبلغ پایه حق بیمه
ماشین‌های کمتر از ۴ سیلندر 2344000 تومان
پیکان، پراید و سپند 2776000 تومان
ماشین‌های چهار سیلندر 3263000 تومان
سایر ماشین‌های بالای چهارسیلندر 3652000 تومان

تعرفه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌‌ در 1401

بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها هم اجباری است. قیمت بیمه موتورسیکلت‌ هم با توجه به نوع موتور و دنده‌ای یا گازی بودن آن و همین‌طور قدرت موتور یعنی تعداد سیلندرهای موتور تعیین می‌شود.

نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت 1401 هم مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود.

نوع موتورسیکلت مبلغ پایه حق بیمه
گازی 582000 تومان
دنده‌ای یک سیلندر 711000 تومان
دنده‌ای دو سیلندر به بالا 781000 تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار 840000 تومان

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای همه ماشین‌ها و موتورسیکل‌ها است. یعنی اگر بدون بیمه‌نامه دارای اعتبار در خیابان‌ها تردد کنیم هم پلیس ما را جریمه می‌کند و هم برای هر روزی که بیمه ثالث نداریم جریمه دیرکرد برایمان محاسبه می‌شود. نکته مهم اینکه جریمه دیرکرد حتی اگر ماشین یا موتور شما در پارکینگ خانه باشد و از آن استفاده نکنید هم شامل حالتان می‌شود. پس همیشه حواستان به تمدید به‌موقع بیمه شخص ثالث باشد. اگر می‌خواهید بدانید که چه زمانی برای تمدید بیمه شخحص ثالث مناسب است حتما مقاله بهترین زمان تمدید بیمه نامه شخص ثالث چه زمانی است؟ را بخوانید.

برای محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای هر روز هم حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال ماشین را تقسیم بر ۳۶۵ یعنی تعداد روزهای سال می‌کنند. البته مبلغ جریمه فقط و فقط برای یک سال محاسبه می‌شود. یعنی اگر بیشتر از یک سال بیمه شخص ثالث نداشته باشیم و بخواهیم دوباره ان را تمدید کنیم فقط برای یک سال جریمه دیرکرد برایمان محاسبه می‌شود. جدول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۱ عبارت است از:

نوع وسیله نقلیه مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1401 (تومان)
سواری -کمتر از چهار سیلندر 6,422
سواری -پیکان، پراید و سپند 7,605
سواری -سایر چهار سیلندرها 8,940
سواری -بیش از چهار سیلندرها 10,005
موتورسیکلت گازی 1,595
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1,948
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 2,140
موتورسیکلت سه چرخ 2,301
بارکش تا 1 تن 7,868
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 9,474
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 11,992
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 15,364
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن 17,879
بارکش بیش از 20 تن 18,948

تخفیف عدم خسارت در سال 1401

اگر در طول مدت داشتن بیمه،‌ تصادف نداشته باشیم و از شرکت بیمه خسارت نگیریم، شرکت‌ بیمه موقع تمدید بعدی بیمه‌نامه به ما تخفیف می‌دهد. طبق قانون بیمه مرکزی تمام شرکت‌های بیمه تخفیف عدم خسارت برای بیمه‌های ثالث دارند. نرخ این تخفیف‌ها هم یکسان است و براساس تعرفه‌های مصوب برای سال اول 5 درصد، برای سال دوم 10درصد، برای سال سوم 15درصد است و می‌تواند درصورت ادامه تمدید‌ها تا سال چهاردم به 70 درصد هم برسد.

تخفیف شرکت بیمه

براساس قانون شرکت‌های می‌توانند درکنار تخفیف عدم خسارت به مشتریان بیمه ثالث خود تخفیف 2.5 درصدی هم بدهند.

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا