بیمه شخص ثالثخودرو

نرخ جدید بیمه شخص ثالث | تغییرات نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400

نرخ جدید بیمه شخص ثالث و تغییرات آن بر اساس آیین‌نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود. در این متن به بررسی تغییرات نرخ بیمه شخص ثالث سال 1400 نسبت به سال 1399، که در روزهای پایانی سال 99 اعلام شد، می‌پردازیم.

[showbanner2 link=’https://www.azki.com’ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/thirdparty-insurance-icon-w.png’ background=’b30086′ pretext=’برای استعلام قیمت، مقایسه و صدور’ text=’بیمه شخص ثالث’ aftertext=’اینجا کلیک کنید.’]

نرخ جدید بیمه شخص ثالث

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث نرخ مشخصی است که ابتدای هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ‌ می‌شود. مبنای محاسبه این مبلغ، میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو است.

در سال 1400 مبلغ دیه برای ماه‌های حرام (ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) 640 میلیون تومان و برای ماه‌های غیر حرام 480 میلیون تومان است.

با توجه به افزایش مبلغ دیه در سال 1400، نرخ بیمه شخص ثالث سال 1400 نیز نسبت به سال 99 افزایش 37 درصدی داشته و میزان آن را برای وسایل نقلیه مختلف می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

البته توجه داشته باشید که این مبالغ، حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث است، یعنی بدون احتساب هیچگونه جریمه یا تخفیف (مثل تخفیف عدم خسارت)

نرخ جدید بیمه شخص ثالث
نرخ جدید بیمه شخص ثالث

با توجه به جدول بالا، قیمت پایه بیمه شخص ثالث برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر 19.375.000 ریال، برای خودروهای پیکان، پراید و سپند 22.943.000 ریال، برای خودروهای چهار سیلندر 26.971.000 ریال و برای خودروهای بیشتر از چهار سیلندر 30.184.000 ریال‌ است.

تخفیف بیمه شخص ثالث سال 1400

تخفیف عدم خسارت سالانه بیمه شخص ثالث ۵ درصد است و حداکثر تخفیف ۷۰ درصد که در یک دوره ۱۴ ساله به حداکثر تخفیف می‌رسد.

قانون تخفیف عدم خسارت از سال 1396 نسبت به سال‌های قبل تغییراتی داشته است که آن را در جداول زیر مشاهده می‌کنید.

جدول مقایسه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث (قابل اجرا از 1396/11/18)

سال
قانون
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
قدیم 10% 15% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 70% 70% 70% 70% 70% 70%
جدید 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50% 55% 60% 65% 70%

طبق تبصره 1 ماده 6 مادامی که درصد تخفیف عدم خسارتی که به موجب مقررات قبلی به دارنده تعلق گرفته است بیش از درصدهای متعلقه طبق آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث باشد هنگام تجدید بیمه‌نامه تخفیف قبلی ملاک قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث، در سال پنجم بیمه‌گذار به جای 40 درصد، 25 درصد تخفیف می‌گیرد و در حقیقت این موضوع به ضرر بیمه‌گذار است؛ بنابراین طبق تبصره 1 ماده 6 بیمه‌گر موظف است تا زمانی که درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه طبق قانون قدیم و جدید برابر شود تخفیف قبلی را ملاک محاسبه قرار دهد. برای رفع این مشکل در آیین‌نامه جدید ۳ سال دوره انتظار در نظر گرفته شده تا بیمه با شش سال عدم خسارت تمدید شود.

در حال حاضر شرکت بیمه ایران در بیمه‌نامه شخص ثالث «دوره انتظار» در نظر گرفته تا قیمت بیمه افزایش پیدا نکند.

اجرایی شدن این آیین‌نامه فقط مربوط به یک شرکت بیمه نیست بلکه اجرای آن برای کلیه شرکت‌های بیمه‌ای الزامی و ضروری است.

ادامه مطلب  بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث

آیا همه تخفیف بیمه شخص ثالث با یک تصادف از بین می‌رود؟

در گذشته بیمه‌گذاران معترض بودند که با یک بار خسارت نباید تمام تخفیف سال‌های گذشته از بین برود. از مزایای قانون جدید عدم سوخت کل تخفیف بیمه شخص ثالث است؛ و طبق تبصره 2 ماده 6 این قانون، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یک‌باره از بین نمی‌رود بلکه کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. در جدول زیر می‌توانید تاثیر خسارت مالی و جانی را بر کاهش تخفیفات مشاهده کنید:

جدول کاهش تخفیفات بر اساس خسارت مالی و جانی

تعداد خسارت / نوع خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
مالی 20 واحد 30 واحد 40 واحد
بدنی 30 واحد 70 واحد 100 واحد

نرخ جدید بیمه شخص ثالث در صورت انتقال بیمه‌نامه

طبق ماده ۹ آیین‌نامه بیمه شخص ثالث درصورتی که بیمه‌گذار، بیمه‌گر جدیدی را برای تمدید بیمه شخص ثالث خود انتخاب کند، بیمه‌گر جدید موظف است با توجه به سوابق قبلی او طبق مفاد این آیین‌نامه حق بیمه مربوط را با اعمال تخفیفات و اضافه نرخ‌های او محاسبه و دریافت کند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث سال 1400

در گذشته با افزایش میزان دیه، بیمه‌گذاران موظف به دریافت الحاقیه بودند تا با افزایش سقف تعهدات بیمه‌نامه خود، برای دریافت خسارت با مشکلی رو به رو نشوند. اما از سال 96 و بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، دیگر نیازی به دریافت الحاقیه نیست و مابه‌تفاوت مبلغ دیه توسط صندوق خسارت بدنی پرداخت می‌شود.

در واقع با افزایش دیه، سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث به صورت خودکار افزایش پیدا می‌کند. پس با افزایش دیه سال 1400 هم نگران دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث خود نباشید.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث از ازکی

اگر در سال 1400 به خرید بیمه شخص ثالث یا دریافت مشاوره در مورد آن نیاز داشتید، می‌توانید به سایت azki.com مراجعه کنید و یا با شماره 02154864 تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی کارشناسان ازکی استفاده کنید. مقایسه و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث برای تمام خودروها و از تمامی شرکت‌های بیمه مثل بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه سامان، بیمه پارسیان، بیمه دانا و … در سایت ازکی امکان پذیر است.

[showbanner2 link=’https://www.azki.com’ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/thirdparty-insurance-icon-w.png’ background=’009966′ pretext=’مطمئن‌ترین’ text=’بیمه شخص ثالث’ aftertext=’+ مشاوره تخصصی’]
نمایش بیشتر

35 دیدگاه

 1. من خودروی پیکان داشتم که ۷۰٪تخفیف عدم خسارت داشته وخودرو رااسقط کردم چرا بیمه از اسقاط تعیین وضعیتنمکند واز بیمه گزار میخواهد فرم اسقاط بیاورد من سال ۹۳خودرو را اسقاط کردم ازکجا فرم پیدا کنم اسقاط هم فرم نمیدهد؟چه کنم لطفا راهنمایی کنید.

 2. با سلام و عرض ادب
  احتراما” در همه دنیا شخص بیمه شخص ثالث می شود نه اتومبیل . ولی در کشور ما اتومبیل بیمه شخص ثالث می شود و در صورت فروش اتومبیل کلیه تخفیفات به خریدار می رسد. فروشنده ای که که هر سال صدها هزار تومان حق بیمه شخص ثالث داده است و با احتیاط و رعایت قوانین رانندگی , رانندگی نموده است نمی تواند از مزایای احتیاط خود استفاده کند. این بی عدالتی نیست؟

  1. سلام وقت شما بخیر
   تخفیف بیمه شخص ثالث به بیمه گذار تعلق داره و میتونه از خودرویی به خودروی دیگه انتقال بده .شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث رو در لینک زیر میتونین به صورت کامل مطالعه بفرمایین
   https://www.azki.com/blog/mtpl-insurance-transference/

  2. اگه قبلش ماشین به نام خودت باشه و ماشین جدیدی که داری هم به نام خودت باشه میتونی انتقال بدی به ماشین جدیدت

 3. با سلام ۱ _ چرا خودرویی که حرکت نمی کند به دلایل خرابی و هزینه تعمیر آن ویا بیماری مالک خودرو ویا به موار دیگر خودرو پارک می باشد وزمانی بیش از شش ماه حرکت نکرد باید حق بیمه پرداخت کند ؟ باید پلاک خودرو را تحویل راهنمایی داده شود ودرزمانی که خودرو برای حرکت مشکلی ندارد بیمه نامه تمدید شود. ۲–راننده خودروی ارزان قیمت مانند پراید که باخودروی میلیاردی تصادف می کند ومقصراست بیمه کل خسارت را پرداخت نمی کند ؟ ومبلغ جزیی رامی پردازد .

  1. سلام وقت شما بخیر
   واقعا جوابی برای سوال اول شما ندارم!! قوانین معمولا بر مبنای موارد عمومی نوشته و اجرا میشن. میتونین طرح خودتون رو به بیمه مرکزی اعلام کنین شاید برای این موضوع هم قانون خاصی وضع بشع.
   در مورد سوال دوم باید گفت طبق قوانین جدید گرانترین خودرویی که بیمه شخص ثالث راننده مقصر ملزم به پرداخت خسارت اون هست قیمتی معادل نصف سقف دیه داره (امسال میشه 154 میلیون تومان) و پرداخت خسارت بر اساس اون هست
   در مقاله زیر جزئیات این قانون رو توضیح دادیم . https://www.azki.com/blog/compensation-for-expensive-car-in-mtpl-insurance/

 4. سلام بنده در بعد از ظهر به تاریخ ۳۰/۱۰/۹۶تصادف کردم و شب همان روز تاریخ بیمه ی بنده تمام میشد من ۷ سال تخفیف بیمه داشتم چرا این قانون جدید برای بنده اجرا نشد و تمام تخفیف های من صفر شد و من بیمه کامل کردم بدون تخفیف ..بیمه بنده یکساله است آیا میتوانم طبق قانون جدید کاری کنم که ۲۰ درصد از تخفیف من کم بشود ؟خواهشا راهنماییم کنید ممنون میشم..در ضمن تاریخ اتمام بیمه یکساله جدید من ۳۰/۱۱/۹۷ است

  1. سلام وقت شما بخیر
   قانون جدید تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث از 1396/11/18 قابل اجراست و بیمه‌نامه های قبل از خودش رو پوشش نمیده

 5. سلام من ۷ سال تخفیف بیمه دارم و تازه با یک‌پراید تصادف کروم و مقصر هستم اگه از بیمه خودم استفاده کنم سال بعد چقدر باید بابت بیمه کردن ماشینم بپردازم ؟ مبلغ بیمه امسال من تقریبا ۷۰۰ هزار تومن‌شد سال بعد تقریبا چقدر میشه ؟

  1. سلام وقت شما بخیر
   برای یک تصادف مالی 20 درصد به حق بیمه ای که قرار بوده امسال پرداخت کنین اضافه میشه
   در لینک زیر و از طریق وبسایت ازکی میتونین نرخ دقیق بیمه سال بعد خودتون رو محاسبه بفرمایین
   https://www.azki.com/

 6. با سلام
  ماشین بنده 11 سال تخفیف بیمه داره.
  تو نرخ های بیمه که نگاه میکنم عملا بعد از 9 سال هیچ تخفیفی شامل حال بنده نمیشه، در صورتی که در جدول مندرج در همین صفحه باید تا 14 سال تخفیفات ادامه داشته باشه.
  مورد بعد اینکه در صورتی که بنده تصادف داشته باشم، فرمودید سال بعد 20 درصد باید اضافه پرداخت کنم. میخوام ببینم عملا بیمه نامه بنده در سال های بعد مشمول چند سال حق تخفیف هستش.بصورت دیگر وقتی 70 درصد تخفیف رو داشته باشی، چند درصد تخفیف کم خواهد شد.

  1. سلام وقت شما بخیر
   وقتی ماشین شما 11 سال تخفیف داره یعنی به حداکثر تخفیف که 70 درصد هست رسیده و تخفیف دیگه افزایش پیدا نمیکنه. افزایش تا 14 سال در قانون جدید به این صورت هست که هر سال 5 درصد به تخفیف اضافه میشه تا در 14 سال به 70 درصد برسه. در صورتی که در قانون قدیم این اتفاق به صورت افزایش 10 درصدی و در 8 سال انجام میشد.
   در صورت استفاده از خسارت 20 درصد به حق بیمه شما اضافه میشه (بجای اینکه تخفیف صفر بشه) و سال بعد 12 سال تخفیف خواهید داشت و تاثیری روی سال تخفیف شما نداره.

 7. سلام
  اقا من ماشینم ۱۳سال تخفیف داشت
  رفتم بیمه کنم طرف کرد ۸سال تخفیف
  تو بیمم زده ۸سال امسال رفتم بیمه کنم جای دیگه میگه نباید این کارو میکرده
  باید همون ۱۴ رو میزده
  الان من کجا باید شکایتمو کنم؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   تخفیف های بیمه تا 6ماه حفظ میشه و اگه مدت بیشتری از بیمه جدیدتون گذشته، ممکنه دیگه قابل پیگیری نباشه. ولی بهتره برای اطمینان به شعبه بیمه تون مراجعه کنید

 8. سلام وقتتون بخیر
  من ۷ سال تخفیف بیمه دارم و تازه با یک‌برلیانس تصادف کردم و مقصر هستم اگه از بیمه خودم استفاده کنم امسال چقدر باید بابت بیمه کردن ماشینم بپردازم ؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز از درصد تخفیف شما 20 درصد کم میشه. شما میتونید طبق جدولی که در متن هست حدودا درصد تخفیفتون رو محاسبه میکنید و بعد در سایت azki.com استعلام قیمت بگیرید

 9. سلام من یک ماه قبل تصادف کردم و مقصر بودم راننده وسیله روبرو آسیب (جرحی غیر فوتی) دید و رفت از بیمه استفاده کرد ماشینم مدل 1389 از اول تخفیف بود حالا برای سال آینده چقدر باید پرداخت کنم چند سال یا چند درصد تخفیف محاسبه میشه

 10. سلام من سه سال تخفیف بیمه داشتم و قرار بود امروز بشه چهار سال ولی ده روز پیش تصادفی کردم و خسارت جانیک کمی زخمی شد و موتور شخص هم خسارت دید از بیمه استفاده کردم و الان سی درصد برای جانی جریمه شدم یعنی بجای اینکه صفر بشه و همون حق بیمه بدون تخفیف رو پرداخت کنم دویست تومن هم بیشتر شد بجای ۱۸۰۰ دو میلیون پرداخت کردم ایا سال بعد تخفیف من صفر است ایا منفی است و باز هم جریمه دارد یا اینک بر میگردد به پنج سال تخفیف؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   در قانون بیمه شخص ثالث، تخفیف ها با یک بار خسارت از بین نمیره و همونطور که فرمودید برای خسارت جانی 30 درصد از تخفیف شما کم میشه و تخفیفتون صفر نمیشه.
   اینکه حق بیمه تون بیشتر شده هم به این دلیله که هر سال نرخ پایه بیمه ثالث افزایش پیدا میکنه

 11. بیمه نامه من تمام شده کوپن هاش ولی موعدش دوماه مونده یعنی دوماه دیگه باید تمدید کنم من نمیشه الان بیمه کنم

  1. سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز در زمان اتمام بیمه نامه اون رو تمدید کنید. تمام شدن کوپن ها مشکلی در پرداخت خسارت شما ایجاد نمیکنه

 12. من پراید مدل ۸۳ دارم ۵۰ درصد تخفیف دارم حق بیمه نامه من چقدر میشود ۵۰ درصد چند سال تخفیف حساب میشود

 13. سلام سمند ایکس سون 86دارم الان که جدل بالا رو دیدم بیمه خودم رو نگاه کردم دیدم با 6سال تخفیف 40درصد تخفیف خورده به جای پنجاه درصد ..پنج روز دیگه یکسال تموم میشه اعتبارش و دوباره باید بیمه کنم ..امسال میره تو هفت سال …با قانون جدید تخفیف 35درصد حساب میشه یا قدیم 60درصد ..

  1. سلام و وقت بخیر.
   احتمالا شما از بیمه خسارت گرفتید و به همین دلیل درصد تخفیفتون مطابق با اعداد این جدول نیست. برای اینکه از صحیح بودن درصد تخفیفتون و نحوه محاسبه اون مطمئن بشید، باید به شعب بیمه تون مراجعه کنید.

 14. سلام و درود
  بیمه ۱۱ سال و ۷۰ تخفیف دارم
  تصادف کردم و مقصر بودم
  خودروی مقابل خسارت دیده فرد جرحی هم داشته

  بهم گفتن بیمه ت کلا صفر میشه
  ایا این طوره؟

 15. “مادامی که درصد تخفیف عدم خسارتی که به موجب مقررات قبلی به دارنده تعلق گرفته است بیش از درصدهای متعلقه طبق آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث باشد هنگام تجدید بیمه‌نامه تخفیف قبلی ملاک قرار می‌گیرد.
  بیمه‌گر موظف است تا زمانی که درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه طبق قانون قدیم و جدید برابر شود تخفیف قبلی را ملاک محاسبه قرار دهد.”
  آیا منظور از این دو عبارت این است که بیمه گر موظف است ادامه تخفیف را در سال جدید از درصد تخفیف قبلی ادامه داده و فقط پله ها رو 5 درصدی در نظر بگیره یا اینکه بیمه گذار باید چند سال صبر کند تا طبق جدول جدید به درصد تخفیف کسب شده برسد و بعد ادامه دهد؟
  مثلا من 8 سال تخفیف دارم اما درصد تخفیف را 60 نوشته. برداشت من اینه که باید تا سال 12 صبر کنم و بعد دو پله 5 درصدی بگیرم. آیا درسته؟

  1. سلام دوست عزیز
   به طور معمول تخفیف ذر ادامه همون تخفیف قبلی اعمال میشه

 16. سلام
  خودروی من ذارای 70 درصد تخفیف است ( حداکثر تخفیف )
  آیا من می تونم موقع خرید بیمه نامه با درج کد تخفیف فروشگاه ها و باشگاه های مختلف مثل دیجی کالا و باشگاه مشتریان بانک ملت تخفیف بیشتری بگیرم یا خیر ؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بله هیچ مشکلی برای این کار وجود نداره. 70 درصد حداکثر تخفیف عدم خسارت هست و علاوه بر اون میتونین از کد تخفیف یا تخفیفی که در حال حاضر روی سایت ازکی اعمال شده استفاده کنین تا هزینه مجدد کمتر شه. از بخش بیمه شخص ثالث میتونین بیمه خودتون رو استعلام کنین و با کمترین قیمت خریداری کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا